Bursa’nın Gemlik ilçesinde Tuğçe Uludağ adlı kadını öldüren Aykut Ertunç’un avukatları sanığı “çok sevdiği için öldürdü” diyerek savunmaya çalışmıştı.

Mahkeme ise indirim talebini reddederek sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme salonunda bulunan bir hakim [Fotoğraf: via ARŞİV]
Bursa’nın Gemlik ilçesinde 2015 yılının Aralık ayında Tuğçe Uludağ’ı öldüren Aykut Ertunç’a yerel mahkeme tarafından verilen müebbet hapis cezasına itiraz edildi.

Yapılan itirazın ardından İstanbul Bölge Mahkemesi 1. Ceza Mahkemesi’ne taşınan davanın ilk duruşması tamamlandı.

Duruşmaya Uludağ’ın ailesi, avukatları, İstanbul Kadın Meclisleri ve Ertunç’un avukatları katılırken, tutuklu bulunan Aykut Ertunç ise duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile katıldı.

Duruşmada ilk olarak söz alan Uludağ ailesinin avukatı Mehmet Gül, Ertunç’un Uludağ’ı tasarlayarak öldürdüğünü ve indirim almaması gerektiğini ifade etti.

Anne Tülay Uludağ da, “En yüksek cezanın verilmesini istiyorum” şeklinde talebini iletti.

Mahkeme cezada indirim uygulamadı.

Ertunç’un avukatları, müvekkillerinin Uludağ’ı sevdiği ve aşık olduğu için öldürdüğünü öne sürerek, sinirlendiği için de “Haksız tahrik indirimi”nden yararlanması gerektiğini söyledi.

Ertunç ise savunmasında “Çok seviyorum. Bir anda öfkelendim, pişmanım” cümlesini kurdu.

Mahkeme heyeti, sanık Ertunç’un Uludağ’ı “Tasarlayarak öldürdüğü” yönündeki delilleri göz önünde bulundurarak, ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesine karar verdi ve indirim uygulanmamasına hükmetti.

‘Emsal bir karar’

Gazete Karınca’nın aktardığı bilgilere göre, duruşmanın ardından konuşan Anne Tülay Uludağ, “Başka Tuğçeler ölmesin. Yaşasın adalet. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kararın emsal niteliğinde olduğunu belirten İstanbul Kadın Meclisi üyesi Dilara Gevrek ise, şunları söyledi:

“Kadın cinayetlerinde benzer savunmaları duyuyorduk, yine aynı şeyleri duyduk. ‘Aşk için öldürdüm’ gibi. Biz, kendi hayatları hakkında karar vermek isteyen kadınların yanında olacağız, kadın cinayetlerine karşı da hep mücadele edeceğiz. Bu karar önemli bir karar çünkü emsal bir karar. Umarım bundan sonraki tüm davalarda böyle kararlar verilir.”