1983-1987 döneminde Anavatan Partisi’nden Edirne Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görev yapan Doçent Türkan Turgut Arıkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Talimat verdim, bundan sonra CHP’li il başkanları şehit cenazelerine kabul edilmeyecek” açıklamasına sert tepki gösterdi.

Türkan Turgut Arıkan, Soylu’ya ‘cenazene katılmam’ diye tepki gösterdi.

Arıkan, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Siz nasıl bir İçişleri Bakanı’sınız. Cenazelere kimin katılıp kimin katılmayacağına hiç kimse karışamaz, herkes kendisi karar verir. Ben 88 yaşındayım, bir ayağım çukurda. Size uzun ömürler dilerim, ama cenazenize katılabilecek kadar genç olsaydım size helallik vermezdim” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Doğubayazıt ilçesinde 46 yaşındaki Mevlüt Bengi ve Feyzi Ertik isimli iki kişi 25 Haziran’da ölü bulunmuştu. Türkmen köyünde bakkal işleten Mevlüt Bengi, başından vurulmuştu. Bengi ayrıca bir direğe asılı haldeydi.

Yeni Şafak gazetesi, AK Partili olarak bilinen Bengi’nin PKK’lılar tarafından ‘işbirlikçi’ olduğu iddiasıyla öldürüldüğünü öne sürmüştü.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Bengi’nin ölümünden sonra kendisini arayarak tehdit ettiğini söylemişti.

HDP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamları sonrasında harekete geçerek İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bengi’yle aynı gün Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi’nde çalışan temizlik personeli Feyzi Ertik de evinin bahçesindeki mutfakta iple asılmış halde eşi tarafından ölü bulunmuştu. Bazı kaynaklar, Ertik’in de PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.

HDP’den kendilerini tehdit eden Soylu’ya sert tepki: Herkes haddini bilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayıp ‘Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım’ dediği aktarılmıştı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Yanyurt Köyü’nün bakkalının PKK’lılar tarafından öldürüldüğü belirtilmişti. HDP’den konuyla ilgili açıklama gelmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu gelişme üzerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak “O köyde taş taş üstünde bırakmayacağım. O teröristleri yakalayacağım. Sizi CHP bile kurtaramayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’nun ayrıca valilere yaşamını yitiren askerlerin cenazelerine CHP il başkanlarının katılmaması konusunda talimat verdiği de belirtilmişti.