Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı’nın Fahrettin Paşa ile ilgili hakaretleri büyük eleştirilerin hedefi olurken, Suudi Arabistan’da yayınlanan bir TV programında Amid El-Şehri BAE Dışişleri Bakanı’na sahip çıktı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Suudi Arabistan’da bir televizyon kanalında canlı olarak yayınlanan tartışma programında, konu Osmanlı-Türkiye ve Fahrettin Paşa’ya geldi.

‘Medine kahramanı’ olarak anılan Fahrettin Paşa’ya ilişkin BAE Dışişleri Bakanı’nın paylaşımı anımsatılırken bu sözlere Suudi bir siyasi yorumcu sahip çıktı.

Sponsorlu

“Osmanlı sömürgeciydi” diyen Amid El-Şehri, Osmanlı’nın hilafet devleti olmadığı, bölgede yaşananların sebebinin yine Osmanlı olduğunu belirtti. Osmanlı yönetimindeki Arap topraklarında büyük felaket zincirlerinin yaşandığını öne süren El Şehri, “Fahrettin Paşa, Araplara karşı terör eylemlerini organize eden kişilerin başında geliyor” cümlesini kurdu.

Geçen hafta BAE Dışişleri Bakanı Medine Orduları Komutanı Fahrettin Paşa’ya ilişkin tepki çeken bir Twitter paylaşımında bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak, “Erdoğan’ın dedeleri hırsız” ifadesini kullanmıştı.