ABD’de eski model telefonları özellikle yavaşlattığını itiraf eden popüler telefon üreticisi Apple’dan özür açıklaması geldi.

iPhone’ları yavaşlatma‘ konusunda yaşanan bilgi kirliliğinden dolayı müşterilerinden özür dileyen Apple, güç yönetimi özelliğinin iPhone deneyiminin yarıda kalmaması için gerekli olduğunu ve gelecek iPhone modellerinde de var olacağını belirtirken, 2018 yılında batarya değişim ücretlerinde indirime gidileceğini açıkladı.

Apple, resmi web sitesinden yayınladığı açıklama ile son dönemde gündemi fazlası ile çalkalayan ‘iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlatma’ konusunda değerlendirmede bulundu.

Sponsorlu

İlk kez iOS 10.2.1’de iPhone 6 ve iPhone 6s cihazlarında görülen güç yönetimi özelliği, batarya kapasitesi %80’in altına düştüğünde cihazların işlemci frekanslarını düşürerek aşırı güç tüketimi nedeni ile cihazların rastgele kapanmasının önüne geçiyordu.

Apple yaptığı açıklama ile kimyasal olarak yaşlanan pillerin yüksek enerji tüketimi durumlarında eskisi kadar kabiliyetli olmadıklarını, bu nedenle özellikle şarjın az olduğu durumlarda cihazın beklenmedik bir şekilde kapanmasına neden olabileceklerini söyledi.

Apple renkli logosu

Apple ayrıca müşterilerinin şarj edilebilir bataryalar ve performansı etkileyen faktörler hakkında daha fazla bilgi alması için ‘Batarya ve Performans’ adında yeni bir makale yayınladıklarını belirtti.

Şirket, bu sonbaharda müşterilerinden cihazlarının yavaşladığını söyleyen pek çok geri bildirim aldığını açıkladı. Bu yavaşlamanın ilk başta yazılım güncellemeleri ve iOS 11’deki küçük hatalar nedeni ile gerçekleştiğini düşündüklerini belirten Apple, daha sonra yavaşlamanın eskiyen iPhone pillerinden kaynaklandığını anladıklarını açıkladı.

Apple kısaca, bataryaların uzun kullanım süresi boyunca azalan performansını, pilin ‘yüzde kaç‘ kaldığını belirten üst banda kodlamada yansıtmadıkları için böyle bir özür diledi.

Bu açıklamadan sonra net olarak %30 ve yukarısında kapanan iPhone modellerinin neden böyle bir sorun yaşandığı anlaşılmış oldu.

Konuyla ilgili birçok yanlış anlamanın olduğu savunulan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Biliyoruz ki bazılarınız Apple’ın sizi hayal kırıklığına uğrattığını düşünüyor. Özür diliyoruz. Bu konuyla ilgili bir çok yanlış anlama var, bu nedenle konuyu açıklığa kavuşturmak ve yaptığımız bazı değişiklikler hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz. Her şeyden önce, biz yaptığımız güncellemeler ile herhangi bir Apple ürününün kullanım ömrünü kasıtlı olarak kısaltacak veya kullanıcı deneyiminin kalitesini düşürecek bir şey yapmadık ve asla yapmayacağız. En büyük amacımız her zaman müşterilerimizin sevdiği ürünleri yaratmak ve iPhone’ları olabildiğince uzun süre kullanılabilecek şekilde üretmektir. Rastgele kapanmaların kabul edilemez olduğunu söylemeye bile gerek yok. Hiçbir kullanıcımızın aramasının yarıda kesilmesini, fotoğraf çekiminin bölünmesini ya da farklı bir iPhone deneyiminin engellenmesini istemeyiz. Bu nedenle güç yönetim özelliği iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, ve iPhone 7 Plus’da bulunuyor ve gerektiğinde gelecek iPhone modellerine de eklenecektir.”

Şirket son olarak müşterilerinin kaygılarını gidermek ve geri bildirimlerine yanıt vermek için bir takım değişiklikler uygulayacaklarını açıkladı.

Gelecek Ocak ayının sonlarından Aralık 2018’e kadar garantisi bitmiş iPhone’ların batarya değişim ücretleri 79 dolardan 29 dolara indirilecek. İlerleyen dönemde Apple, konu ile ilgili daha detaylı bilgilendirme sağlayacak.

Apple, Türkiye’yi uluslararası garanti listesinden çıkardı

2018’in başında yayınlanacak bir iOS güncellemesi ile iPhone kullanıcıları pil durumlarının cihaz performansını etkileyip etkilemediğini görebilecekler.

Apple, geçtiğimiz günlerde eski model cihazlarının ömrünü uzatmak ve pillerindeki güçsüzleşmeyi dengelemek için bilerek yavaşlattığını kabul etmişti.

Öte yandan Apple, eski model cihazlarının ömrünü uzatmak ve pillerindeki güçsüzleşmeyi dengelemek için bilerek yavaşlattığını kabul etmişti.

Popüler telefon üreticilerinden Apple’a, eski model iPhone telefonlarını yavaşlattıklarını itiraf etmesinden bir gün sonra ilk dava açılmıştı.

Yeni güncellemelerle pili eskimiş olan cihazları yavaşlattıklarını itiraf eden Apple şirketine, ABD’nin Chicago şehrinde iPhone kullanıcısı 5 kişi tarafından dava açılmıştı.

Davacılar tüketici koruma kanunlarını ihlal eden bu politikanın ‘aldatıcı, ahlak ve etik dışı‘ olduklarını belirterek yasal haklarını kullanmak için Apple hakkında dava açtılar.

Apple ‘yavaşlatma’ tartışmaları üzerine yaptığı açıklamada eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattıklarını itiraf etmiş ancak bunun amacının ‘telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak’ olduğunu savunmuştu.