Apple da en yakın rakibine karşı katlanabilir telefon pazarında yer almak istiyor.

Popüler telefon şirketi Apple, aldığı patent ile bu alanda aktif olarak çalıştığını gözler önüne serdi. Bundan dolayı Apple tarafından üretilmiş bir katlanabilir iPhone’nun çok yakın bir zamanda olmasa da ilerde gelebileceği tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi, Apple‘ın aldığı “katlanabilir ekran” patentini duyurdu.

Sponsorlu

Bu ekranı geliştirmek için LG Display ile ortak çalışmalar yürüttüğü öne sürülen şirket, katlanabilir modeller için en önemli unsurun ekran olduğunu çok iyi biliyor.

LOG tarafından paylaşılan haberde, Patent detaylarına bakıldığı zaman ekran, ortadan “kitap” gibi katlanabilir şekilde karşımıza çıkıyor. Detaylarına burada değindiğimiz MicroLED teknolojisine sahip olacağı iddia edilen bu ekran, “sıvı metal” iskelet üzerine kurulacak.

İsminden farklı olarak oda sıcaklığında sıvı değil katı olan bu madde, katlanabilir akıllı telefon piyasası için çok önemli bir gelecek. Çünkü sıvı metal yüksek esneklik seviyesi sunuyor ve bu da onu hareketli gövdeye sahip telefonlar için önemli kılıyor. Çelik ya da titanyumdan daha sağlam olan sıvı metal, sadece Apple’ın değil rakiplerinin de ilgisini çekiyor.

Şirket LG Display ile hem esnek OLED ekran konusunda gösterdiği performans hem de Samsung Display üzerinden yürütülecek bir operasyon istemediği için çok sıkı çalışıyor.

Katlanabilir akıllı telefon pazarındaki en büyük rakibi Samsung olması beklenen ve bu açıdan Samsung ile çalışmak istememesi kağıt üzerinde çok mantıklı olan Apple, katlanabilir iPhone modelini 2020 yılında satışa çıkartmayı düşünüyor.

Telefon içerisinde kullanılacak esnek devre katlarını ise LG Innotek‘den alınacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

iPhone X ile birlikte tamamen çerçevesiz yapıyı kurabilen Apple, ikinci adıma da emin adımlarla hazırlanıyor.

[Via LOG Dergisi]