Apple büyük bir iPhone tekel davasında dava açtı


Washington
CNN

ABD Adalet Bakanlığı ve bir düzine eyalet Blockbuster, Apple'a karşı antitröst davası açtı Perşembe günü dev, şirketi akıllı telefon pazarını yasadışı bir şekilde tekelleştirmekle suçladı. Bu, onlarca yıldır büyük endüstriye baskı uygulayan ABD hükümetinin antitröst şikayetleriyle karşı karşıya kalan büyük teknoloji şirketleri arasında yakın zamanda yaşanan en büyük olay.

Başsavcı Merrick, “Apple iPhone başına yaklaşık 1.600 dolar ücret alıyor, ancak şikayetimizde iddia edildiği gibi Apple, rekabeti esasa göre geride bırakarak değil, federal antitröst yasasını ihlal ederek akıllı telefon pazarındaki tekelini sürdürdü.” dedi. Garland, ABD New Jersey Bölgesi Bölge Mahkemesinde açılan davayı duyuran bir basın toplantısında.

“Şirketler yasaları çiğnediği için tüketiciler daha fazla ödemek zorunda kalmamalı” diye ekledi.

Merakla beklenen dava geliyor Yıllar süren suçlamaların ardından Eleştirmenler, Apple'ın kısıtlayıcı uygulama mağazası düzenlemeleri, yüksek ücretler ve donanım ve yazılıma yönelik “duvarlarla çevrili bahçe” yaklaşımıyla rekabete zarar verdiğini söylüyor: Apple, teknolojisini kullanımı kolay hale getiriyor, ancak sıkı bir şekilde kontrol ediyor ve bazı durumlarda başarılı oluyor. , kontrol – üçüncü taraf şirketlerin teknoloji devinin ürün ve hizmetleriyle nasıl etkileşime girebileceği. Bazı durumlarda Apple, kendi ürünlerine rakiplerinden daha iyi erişim ve özellikler sunabilir.

Şirket, davadaki iddiaları reddettiğini ve onlarla mücadele edeceğini söyledi.

Garland Perşembe günü şunları söyledi: “Apple gibi tekeller, ekonomimizin dayandığı serbest ve adil piyasaları tehdit ediyor. Yenilikleri engelliyorlar. Üreticilere ve işçilere zarar veriyorlar ve tüketicilerin maliyetlerini artırıyorlar.” “Eğer meydan okunmazsa, Apple akıllı telefon tekelini güçlendirecek. Ama bunun bir kanunu var.

Örneğin, Apple'ın iPhone'u müşterilerin birbirlerine yüksek kaliteli fotoğraf ve videoları sorunsuz bir şekilde göndermesine olanak tanıyor, ancak Android telefonlar için multimedya metinleri yavaş ve grenli. Geçen yılın sonlarında şirket, Android telefonlarla kısa mesaj yoluyla iletişim kurmak için kullandığı standardı geliştirmeyi kabul etti.

Şirket, kendi ürünlerine, diğer şirketlerin kullanmasını kısıtladığı donanım parçalarına erişme olanağı veriyor. Rakiplerin ürünleri yeteneklerinin çok gerisinde kalsa da, iPhone'ların AirTag'lerle nasıl etkileşim kurduğuna dair neredeyse sihirli bir deneyimi ortaya çıkarıyor.

Garland Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Apple, hem kullanıcıların hem de geliştiricilerin Apple ekosistemi dışında deneme yapmasını çok zor ve pahalı hale getiren engeller yaratıyor” dedi.

READ  Hedef Çeyrek Gelirleri Tahminleri Aştı, Tüketici Harcamaları Değişirken CEO Dikkatli

Bu yıl, Avrupa düzenlemeleri Apple'ı zorladı Diğer şirketlerin iPhone'un dokun-öde donanım çipine erişimi var ve bu da onların rakip dijital cüzdanlar oluşturmasına olanak tanıyor. Ancak bu kurallar yalnızca Avrupa Birliği içindir.

Apple, App Store aracılığıyla yapılan en yüksek satışlardan %30'luk bir komisyon almaya devam ediyor; abonelik satmaya çalışan şirketler, Apple'ın akıllı telefon pazarındaki büyük payının gereksiz derecede yüksek bir komisyon olduğunu öne sürerek buna yol açtığından sık sık şikayet ediyor.

Apple, yaptığı açıklamada, “Bu davanın gerçekler ve hukuk açısından yanlış olduğuna inanıyoruz ve buna karşı güçlü bir şekilde savunma yapacağız” dedi.

Perşembe günü açılan bir davada, Apple'ın mesajlaşmadan mobil ödemelere kadar her şeye zarar veren karmaşık bir sözleşme şartları ağı kullanarak akıllı telefon pazarlarını yasadışı bir şekilde tekeline aldığı iddia ediliyor. Adalet Bakanlığı, diğer hususların yanı sıra, Apple'ın, iPhone platformu olan iOS üzerindeki kontrolünü, yenilikçi yeni uygulamaları ve bulut akış hizmetlerini halktan engellemek için kullandığını iddia ediyor; Android mesajlarının iPhone'larda görünme şeklini azaltır; Rakip akıllı saatler, iPhone'larla çalışma şekillerini sınırladı; ve rekabetçi ödeme çözümlerini engelledi.

Perşembe günkü şikayette, “Apple, bu teknolojileri ve daha fazlasını engelleyerek, ürünlerini kullanıcılar için daha çekici hale getirerek değil, aynı zamanda Apple'ın akıllı telefon tekelini tehdit eden yeniliklerin cesaretini kırarak akıllı telefon tekeli etrafındaki hendeği güçlendiriyor” diyor.

Apple yaptığı açıklamada, davanın “tehlikeli bir emsal” oluşturacağını ve şirketi dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline getiren ilgi çekici ve tüketici dostu teknolojiyi yaratma yeteneğini engelleyeceğini söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, “Apple'da, insanların sevdiği teknolojiyi yaratmak için her gün yenilik yapıyoruz; birlikte kusursuz bir şekilde çalışan ürünler tasarlıyoruz, insanların gizliliğini ve güvenliğini koruyoruz ve kullanıcılarımız için büyülü bir deneyim yaratıyoruz.” dedi. “Bu dava kim olduğumuzu ve son derece rekabetçi pazarlarda Apple ürünlerini farklılaştıran ilkelerimizi tehdit ediyor.”

Apple yıllardır, uygulamalarının rekabete aykırı olduğu yönündeki yasal zorluklara ve eleştirilere karşı savaştı. Tüketici itibarı, disiplinli halkla ilişkiler ve hukuk stratejisi, Apple'ın ürünlerini üretme ve denetleme konusundaki hassasiyetini yansıtıyor.

READ  Küresel borsalar, Fed yetkililerinin güveni azaltmasının ardından gevşedi

Ancak Adalet Bakanlığı'nın çığır açan davası Apple'ın daha geniş uygulamalarına meydan okuyor.

Dava, Biden yönetiminin büyük bir teknoloji şirketini ABD antitröst yasası kapsamında sorumlu tutmaya yönelik son çabasını temsil ediyor. Apple, federal hükümetin henüz antitröst ihlalleri nedeniyle dava açmadığı tek büyük teknoloji şirketi.

Adlandırılmış Elma Geniş bir ev raporu 2020'de iPhone üreticisi, Meta'nın Google ve Amazon ile birlikte “tekel gücüne” sahip olduğunu keşfetti.

Yasal işlem, Apple'ın hisselerini şu anda 3 trilyon doların altına düşürebilir ve teknoloji devini politikalarda, iş stratejilerinde, ürünlerde ve uygulamalarda değişiklik yapmaya zorlayabilir. 1970'lerde Steve Jobs tarafından kurulan teknoloji devi Apple için bazı varlıkların elden çıkarılması bile söz konusu değil.

elma (APLHisse perşembe günü %3 düştü. Dava büyük bir merakla bekleniyordu.

Google'a karşı açılan bir çift antitröst davasının yanı sıra, Apple'a karşı DOJ davası da Biden yönetiminin rekabeti ve fiyatları azaltma konusundaki kararlılığının bir sembolü haline gelecek. Bu aynı zamanda mahkemelerin onlarca yıllık antitröst yasasını modern dijital ekonomiye uygulamada ne kadar ileri gitmeye istekli olduklarının da bir testi olacak.

Apple davası, Biden'ın Adalet Bakanlığı'nın en üst düzey antitröst yetkilisi Jonathan Contor tarafından açılan en yakından izlenen davalardan biri olabilir. Özel muayenehanesinde Microsoft ve Yelp de dahil olmak üzere Google'ın rakiplerini temsil eden Kanter, yeni nesil düzenleyicilerin bir parçası olarak görülüyor.

Lina Kahn'a Federal Ticaret Komisyonu'nda katılan Kanter, Amerika'nın onlarca yıldır kurumsal konsolidasyona ve rekabet karşıtı uygulamalara izin verdiğini savundu.

Android telefon müşterilerinin “yeşil balon” sorununu çözmek için Apple, Android kullanıcılarının iPhone kullanıcılarına bu sınırlamalar olmadan mesaj göndermesine yardımcı olmak amacıyla Beeper Mini adlı uygulamayı hızla kapattı.

Mikikowski, “Toplam üç gün sürdü ve Apple bize saldırmaya başladı” dedi. “Teknik olarak Beeper Mini kullanıcılarını çevrimdışı duruma getirerek veya yavaş yavaş güvenilmez hale getirerek cezalandırmak için çok çalıştılar.”

Bu tür etkileşimler Apple'ın App Store'unu antitröst şikayetlerinin merkezi haline getirdi.

2020'den itibaren Apple mücadele etti Epic Games'e karşı halka açık bir mahkeme savaşı“Fortnite” adlı video oyununun yaratıcısı.

READ  SpaceX Testi Yıldız Gemisi Roketini Fırlattı: Nasıl İzlenir

Apple, iOS uygulamalarının dağıtımında yasa dışı bir tekel değildir; Federal mahkemeler karar verdi Eğer öyleyse, Apple'ın federal antitröst suçlamalarını azaltmada karşılaştığı zorluğun altını çiziyor. Ancak Apple, Kaliforniya rekabet yasasını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı Uygulama mağazası uygulamalarından bazılarını değiştirdi Bir mahkeme kararına yanıt olarak.

Bu kararlar, hukuk uzmanlarının Apple'ın rekabete nasıl zarar verdiği konusunda güçlü bir hukuk teorisi bulması gerektiğini söylediği yargının önündeki zorlukların altını çiziyor. Adalet Bakanlığı'nın, Apple'ın tüketicilere sağladığı faydaların rekabet ihlallerinden daha ağır basmadığını kanıtlaması gerekiyor.

Apple'a iş uygulamalarını değiştirmesi için baskı yapan tek kişi ABD hükümeti değil. Mart ayında, Apple'ı önemli değişiklikler yapmaya zorlayan yeni bir AB yasası yürürlüğe girdi.

Apple, Avrupa Birliği'nin Dijital Pazarlar Yasası'na (DMA) uyum sağlamak amacıyla çığır açan bir hamleyle, ilk kez ticari gruplardaki kullanıcıların üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulama indirmelerine izin vereceğini söyledi.

Ancak Epic dahil eleştirmenler zaten Apple'ı AB yasalarını ihlal etmekle suçluyor. DMA'nın yürürlüğe girmesinden hemen önce Epic, rekabet otoritelerine Apple'ın iOS'ta kendi uygulama mağazasının açılmasını engellediğine dair şikayette bulundu. Avrupa Komisyonu araştırıyor.

Apple, ilk günlerinden bu yana elit, yüksek tasarımlı bir marka olarak itibarını sürdürdü. Üstün kullanıcı deneyimi ve tasarım estetiğine odaklanarak ürünlerini Microsoft ve Google gibi rakiplerinden farklılaştırıyor. Bu sınırlı yaklaşım, uygulama geliştiricileri ve tüketicilerden gelen bir dizi şikayet, Apple'ın kontrolündeki potansiyel kusurlara daha fazla dikkat çekene kadar yıllarca işe yaradı.

George Washington Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde liderlik gelişimi profesörü James Bailey, kurucusu Steve Jobs'un liderliğini yaptığı dönemde, “Apple, kanatları sandaletlerle, takım elbiseleri tişörtlerle karşı karşıya getiren kültürel bir fenomendi” dedi. “Apple durmaksızın yenilik yaptı. Rekabette her zaman bir adım öndeydiler.

Ancak Bailey, şimdilik Apple'ın ilerlemelerinin dünyayı sarsmak yerine “arttığını” ekledi. “[CEO Tim] Cook, finansal yönetime ve pazar payının arttırılmasına odaklanıyor.

Bailey, “Apple mali açıdan sağlıklı” dedi ancak inovasyon konusundaki itibarları “zedelendi”.

Bu gelişen bir hikayedir ve güncellenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir