BİM’in daha önce satışa sunduğu ‘Apple’ marka ürünlerin taklit olduğu belirtildi.

Apple Music uygulamasını kullanan bir kullanıcı

Firmanın bunun üzerine söz konusu ürünlerin satışını durdurduğu öne sürüldü.

BİM Birleşik Mağazaları A.Ş’nin geçen aylarda, ‘lisanslı’ diyerek sattığı Apple marka kulaklık, adaptör, USB kablo gibi telefon aksesuarlarının sahte olduğu aktarıldı.

BİM, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimin ardından iPhone satışlarını durdurduğunu açıklamıştı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Apple INC’in Türkiye’deki avukatları, Beyoğlu 34. Noterliği aracılığıyla 7 Mayıs tarihinde BİM’e ihtarname yolladı.

İhtarnamede, yapılan incelemede mağazalarda satılan söz konusu ürünlerin Apple tarafından üretilmediği ve taklit olduklarının tespit edildiği ifade edildi.

Yangın çıkartıyor

İhtarnamede, bu ürünlerin satışının durdurulması ve temin edildikleri yerlerin de bildirilmesi talep edildi. Aksesuar cinsi taklit eşyaların ise imha edilerek Apple’a teslim edilmesi istendi. Sahte telefonların yangına sebep olabileceği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Ayrıca, BİM’in orijinal olmayan ürünlerin satışına son verdiğini ve bundan sonra da hiçbir şekilde satmayacağını yazılı olarak Apple’a bildirmesi de istekler arasında yer aldı. BİM’in bu ihtarname üzerine o dönem taklit ürünlerin satışını durdurduğu belirtildi.

İşte o ihtarname:

[Haber görseli]

[Haber görseli]

[Via Cumhuriyet/Alican Uludağ]