Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması teklifini kabul etti.

AP tarafından açıklanan karar metnine son anda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Anlaşması hakkındaki açıklamalarının AP için ‘kaygı verici’ olduğu ifadesi de dahil edildi.

Karar metnine 751 sandalyeli parlamentoda 479 parlamenter onay verdi. Metne 37 parlamenter “ret” oyu kullanırken, 107 parlamenter de çekimser kaldı.

Metinde, ancak Türk hükümetinin olağanüstü hal koşullarında aldığı önlemlerin “orantısız” olduğu, anayasada koruma altındaki temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği belirtildi. HDP’li vekillerin tutuklanmasına ve 150 gazetecinin cezaevinde bulunmasına da dikkat çekilerek Türkiye’nin dünyada en fazla gazetecinin cezaevinde bulunduğu ülke olduğunun altı çizildi.

Sponsorlu

Alınan kararın bağlayıcı niteliği bulunmazken kararın tavsiye niteliği taşıdığı belirtildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan AP Değerlendirmesi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu şunları kaydetti;

“Az önce geçici durdurma kararı alınmış. AB’ye üyelik için Ankara Antlaşması’nı imzalayan rahmetli İsmet İnönü’dür, 1963 yılında. ‘Uygar dünyanın bir parçası olmalıyız’ diye yola çıkılmıştır. Ama bugün geldiğimiz noktada insan hakları, demokratik standartlar, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar Türkiye’de olmadığı için kararları bir süre durdurdu. Müzakere yapılmayacak. Bu bizim için çok ağır bir yaptırımdır. Bunun arkası gelecektir, ekonomik olarak arkası gelecektir, siyasi olarak gelecektir.”

Türkiye’den İlk Refleks: Bakan Ömer Çelik Değerlendirdi

Devlet Bahçeli, AP Kararına Tepki Gösterdi

Bahçeli, “Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin AB ile devam eden müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı pişkince kabul etti. AP, terörizme yakasını kaptırdı. Türkiye’ye samimiyetsiz ve soğuk bakışını tescil ettirdi. Ve art niyetini tekrar gözler önüne serdi” dedi.