Antalya’da günlerdir beklenen toplantı başladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Soçi kentinde 22 Kasım’da düzenlenecek Suriye konulu üçlü zirvenin hazırlıkları kapsamında Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla Antalya’da toplandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu [via Newsweek]
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla 22 Kasım’da Soçi’de düzenlenecek Suriye konulu üçlü zirvenin hazırlıkları kapsamında Çavuşoğlu’nun, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile toplantısı başladı.

Türkiye, Rusya ve İran’ın gerçekleştireceği ‘Suriye’ başlıklı üçlü zirve, 22 Kasım Çarşamba günü Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek.

Toplantının ana gündem maddesini oluşturan Suriye başlığı altında Türkiye’nin İdlib operasyonunun yanı sıra YPG’nin kontrolünde olan Afrin’e yönelik uygulanabilecek olası planların da ele alınması bekleniyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Erdoğan geçtiğimiz cuma günü YPG’nin denetiminde bulunan Afrin hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan, Rusya’nın oradan çekilmesi durumunda Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında söz verildiğini belirterek, “Hamburg’daki G-20 zirvesinde Rusya’nın bize verdiği sözleri var. Rusya’nın oradan çekilmesi, oradan bize yönelik muhtemel tehdit ve tacizlerden duyduğumuz rahatsızlıklarla alakalı olarak Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında bize söz verilmişti.” demişti.

Öte yandan, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, gazetecilerin sorularına yanıt vermişti.

Rakka’da daha önce IŞİD’e karşı savaşan bazı PYD militanlarının Afrin’e geçtiğini belirten bir gazetecinin sorduğu ‘Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapıp yapmayacağı‘ ile ilgili soruya Albay Ryan Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söylemişti.

Sözcü, Afrin’e geçmiş YPG militanlarını koruyup korumayacağına yönelik soruya ise “IŞİD ile savaşmıyorsanız, bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız. Ortaklarımızı koruduğumuzu daha önce de gösterdik. Burada da ortağımız SDG’dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir.” cevabını verdi.