Anne ile çocuğunun ölümü ile sonuçlanan patlama yerine herkesten önce ulaşan ve bebeği kendi imkanlarıyla yaralı olarak hastaneye ulaştıran köylüler, patlamanın aracın bagajındaki LPG tankından kaynaklandığını öne sürdü. Bebeği hastaneye ulaştıran köylüler, polislerin tutanak tutmadığını söyledi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde askeri üs bölgesinde bulunan astsubay eşini ziyaret eden Nurcan Karakaya ve bebeği Mustafa Bedirhan’ın hayatını kaybettiği patlamanın üzerinden 4 gün geçmesine rağmen olayın nasıl yaşandığına dair yetkililer tarafından henüz detaylı bir açıklama yapılmadı.

Olay yerine gittiklerinde annenin hayatını kaybettiğini, bebeği de kendi imkanları ile yaralı olarak Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırdıklarını öne süren köylüler, askerlerin yaklaşık 1.5 saat sonra olay yerine geldiklerini belirtti. Bebeği hastaneye kaldıran köylüler, ifadelerine başvuran polislerin tutanak dahi tutmadıklarını iddia etti.

“OLAY YERİNE AMBULANS ÇAĞRILMADI”

Nurcan Karakaya ile ilgili görsel sonucu

Olay yerine ambulansın çağrıldığı haberlerinin yalan olduğunu öne süren köylüler, bebeğin geç müdahale sonucu yaşamını yitirmiş olabileceğine dikkat çekti.

“ÇUKUR YOKTU, LPG TANKININ BULUNDUĞU BAGAJ KISMI PARAMPARÇAYDI”

MA’nın aktardığı habere göre, köylüler ve korucular dahil herkes olayın El Yapımı Patlayıcı (EYP) değil, aracın bagajında bulunan LPG tankının patlaması sonucu olduğunu ve olay yerine gittiklerinde ise patlamadan dolayı çukur bulmadıklarını savundu. Bebeği araçtan çıkaran köylüler, aracın bagaj kısmının tamamen parçalandığını belirtti. Köylüler, patlama yaşanmadan önce Nurcan Karakaya’nın köylerine geldiğini arabasının LPG’li olduğunu da orada öğrendiklerini söyledi. Basına servis edilen fotoğraf karelerinde de patlamanın yarattığı herhangi bir çukur olmaması köylülerin iddiasını güçlendirdi.

“OLAYLA İLGİLİ TEK BİR SORU SORULMADI”

Olayın hemen ardından gözaltına alınan ve sorgudan sonra serbest bırakılan 18 köylü de, ifadelerini alanların olayın nasıl yaşandığına dair tek bir soru dahi sormadıklarını öne sürdü. Köylüler, olayın LPG patlaması sonucu meydana geldiğini; ancak Valilik tarafından yapılan ilk açıklamanın tekzibi olacağı için başka bir açıklama yapılmadığına inanıyor.

[Via Mezopotamya Ajansı]