HDP milletvekili Mithat Sancar, yaptırdıkları anketlere göre oylarının yüzde 12 civarında olduğunu açıkladı.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde gerçekleştirilen seçim ofisi açılışında konuştu.

Artı Gerçek’in haberine göre, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilip edilmeyeceği yönündeki bir soru üzerine Sancar, “Demirtaş seçim meydanlarına inerse yüzde 20 oyu garanti alır. Bu yüzden çıkaracaklarını sanmıyorum” cevabını verdi.

‘EĞER BARAJI GEÇERSEK ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ YAPAMAZ’

Yaptırdıkları anketler hakkında bilgi veren Sancar, “Bizim yaptığımız anketlerde HDP’nin şu anki oyu yüzde 12 civarındadır. Ancak hileyi de hesaba katınca barajın altında kalma ihtimali ortaya çıkıyor. Bu yüzden oylarımıza sahip çıkmalıyız, sandıkları çok iyi korumalıyız. Eğer barajı geçersek Erdoğan seçimi kazansa bile artık istediğini yapamaz. Çünkü Meclis’te muhalefet çoğunlukta olur, yani Meclis’i kazanmış oluruz. Önceliğimiz Meclis’i kazanmak olsun” şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ TURA KALMAZSAK İNCE’Yİ DESTEKLERİZ’

Selahattin Demirtaş, HDP’nin alabileceği oy oranını açıkladı

Sancar, CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye ilişkin “Muhalefetin çalışmalarının güçlü olması bizi mutlu eder. İkinci tura biz kalmazsak Muharrem İnce’yi destekleriz. Ancak burada CHP’nin partimize yaklaşımı önemlidir. Eğer CHP partimize ortak yaklaşımı iyi ortaya koymazsa seçimde ortaya çıkacak kötü fatura herkese yansır” ifadelerini kullandı.

‘CHP’DEN GELEN OYLAR BORÇ DEĞİLDİR’

“CHP’den bize gelen oylar borç değildir, lütuf değildir” cümlesini Sancar, “Önemli olan tabanda dayanışmadır. Savaş, olağanüstü hal, kötü giden ekonomi ile uçuruma doğru bir gidişat var ve biz bunu durdurmalıyız. Önemli olan herkesin üzerine düşen demokrasi görevini yerine getirmesidir” diye konuştu.