Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin PKK’lı üst düzey yöneticiler hakkında aldığı karara ilişkin, “Bununla kandıramazlar. Bu kamuflajsa 3 gün sonra gerçek ortaya çıkacaktır” dedi.

Amerikan Büyükelçiliği, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PKK’nın 3 üst düzey ismi için “adalet için ödül” programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül verileceğini açıkladı.

Konuya ilişkin bir televizyon programına konuşan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözücüsü İbrahim Kalın, “YPG’yi PYD’yi PKK’dan ayrı tutuyoruz diyorlar. Bununla kandıramazlar. Bunların organik bağının araçsal bir ilişki olmadığını defalarca anlattık” ifadelerini kullandı.

Kalın, “Çok geç kalınmış bir eylem. Bunu yapsınlar olumlu karşılarız ama büyük fotoğraf içinde bu YPG angajmanını perdelemek için yapılan bir şeyse 3 gün sonra gerçek ortaya çıkacaktır” dedi.

Menbic yol haritasının bütün yönleriyle planlandığı şekilde uygulanacağını belirten Kalın, “Bizim beklentimiz ABD’nin PYD ve YPG ile angajmanını bitirmesi. Türkiye’nin Fırat’ın doğusu politikasını değiştirmez. Bu adımı ihtiyatla karşılıyoruz” dedi.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararını değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “İran nükleer anlaşmaya uyuyor. Alınan kararlarının siyasi olduğu ortada. 6 aylık süreci, değerlendirelim taviz vermeyiz” şeklinde konuştu.

ABD, “adalet için ödül” programı kapsamında Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koyduğunu açıklamıştı.