Ankara’da saat 15.00 civarında şiddetli patlama sesleri paniğe neden oldu.

Panik yaratan patlama sesinin, Mürted Hava Meydan Komutanlığı’nda F-16 uçuşu sırasındaki sonik patlamadan kaynaklandığı öğrenildi.

Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde yoğun olarak duyulan patlama sesinden dolayı çok sayıda kişi polise ihbarda bulundu.

İhbar üzerine polis ekipleri patlamanın nedenini belirlemek için çalışma başlattı.

Yapılan ilk inceleme neticesinde, paniğe neden olan patlama sesinin, Mürted Hava Meydan Komutanlığı’nda F-16 uçuşu sırasındaki sonik patlamadan (Sonik patlama, ses hızı veya üzerinde bir hızla hareket edilmesinin bir sonucudur. Bazı uçaklar bu hız sınırını aşabilmektedir, bunun sonucunda da sonik patlamalar meydana gelir) kaynaklandığı aktarıldı.

Ankara Valisi, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

“Ankara’da bir patlama olduğu yönündeki ihbarlar üzerine, yapılan incelmede, söz konusu patlama sesinin, F 16 Modernizasyon Projesi kapsamında, TAİ Genel Müdürlüğünde yapılan test uçuşu sırasında meydana geldiği anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

GENELKURMAY FÜZE TESTİ DUYURUSU YAPMIŞTI

Genelkurmay Başkanlığı’ndan daha önce yapılan açıklamada, “Hisar Projesi kapsamında Tuz Gölü güneyinde füze atışlı testlerin yapılabilmesi maksadıyla, 23 Temmuz – 17 Ağustos 2018 tarihleri arasında bahse konu bölge geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiştir. Söz konusu bölgeye ilişkin koordinat bilgileri ve giriş yasağı uygulanacak” ifadelerine yer verilmişti.