Ankara Garı önünde 100 kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’nin en kanlı terör saldırısıyla ilgili davada savcı, 10 sanığın 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep etti.

Ankara Garı’nda 100 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıda 2 canlı bombanın miting alanına geliş görüntüleri dava dosyasına girmişti.

ankara garı saldırısı ile ilgili görsel sonucu

GÖRÜNTÜLERDE NE VAR?

HaberTürk’ün aktardığına göre, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dosyasında yer alan görüntülerde, canlı bomba Yunus Emre Alagöz ve henüz kimliği belirlenemeyen Suriyeli canlı bomba, 10 Ekim 2015 günü sabah saatlerinde, Ankara Gölbaşı’da bindikleri taksiden indikten sonra Meclis Dikmen Kapısı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın olduğu kavşaktan, İsmet İnönü Bulvarı boyunca, Meclis Çankaya Kapısı yönünde yürüdüğü görülüyor.

Buradan başka bir taksiye binen 2 canlı bomba, Hipodrom Caddesi ve Kazım Karabekir Caddesi’ni kesen kavşakta, TCDD Genel Müdürlüğü’nün yanındaki yolda iniyor.

İki canlı bombanın taksiden inişleri, taksiden indikten sonra miting alanına girişleri kayıtlarda yer alıyor.

Miting alanına girmeden birbirinden ayrılan ve yaklaşık 50 metre aralıklarla yürüdükleri görülen 2 canlı bombanın, alana gelene kadar hiç bir arama noktasından geçmedikleri de anlaşılıyor.

Kayıtlarda, ayrıca ilk bombacının kalabalık arasına girdiği, bir süre bekledikten sonra patlama olduğu, bu sırada insanların sağa sola kaçışmasının ardından ikinci canlı bombanın kendini patlattığı görülüyor.

Diğer taraftan, Ankara Garı’ndaki bombalı saldırının planlayıcısı DEAŞ’lı terörist Yunus Durmaz’ın saldırının ardından örgüte yazdığı rapor ortaya çıkmıştı.

Raporda, Durmaz, saldırı öncesi 5 kez izin istediğini ifade ederek, “Bu ayın birinden itibaren bu ameli 5 kez yapalım diye cevap istedim, cevap ayın dokuzunda Ebu Talha’yla geldi. Ben de aceleyle tertip yaptım” diye anlatılıyor.

Durmaz, patlamada kullanılacak araç için para istediğini, fakat para gelmemesi üzerine kendi imkanlarıyla çözüm bulduğunu söylüyor.

Patlama anı böyle kameralara yansımıştı:

Bir başka açıdan: