Almanya cephesinden Erdoğan’ın sözlerine yanıt geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Sözcüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günler yapmış olduğu açıklamalara ilişkin söz aldı. Sözcü, “Nazi” benzetmesi hakkında konuştu.

Merkel’in sözcüsü, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizim yönetimimizi Nazi dönemiyle karşılaştıran tavrını reddediyoruz” cümlesini kurdu.

Erdoğan’ın 5 Mart’ta yapmış olduğu konuşmasında Almanya hükumetini, “Ey Almanya sizin demokrasi ile uzaktan yakından alakanız yok. Sizin şu uygulamalarınızın geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil, bunu böyle biliniz.” sözleriyle eleştirmişti.

Sponsorlu

Erdoğan’ın bu açıklamasına Alman siyasetçilerden de bir gün sonra yanıt geldi.

Alman Adalet Bakanı Heiko Maas, ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın sözlerini “absürt, utanç verici ve tuhaf” diye tanımlarken “Berlin’den bir tepki beklentisiyle söylediğini” ifade etti.

Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Genel Başkan Yardımcısı da Erdoğan’ın “istediğini elde edemeyen inatçı bir çocuk gibi” davrandığını söyledi. Julia Kloeckner “Nazi benzetmesi ölçüsüzlükte yeni bir zirve” cümlesini kurdu.

Erdoğan’ın Söz Konusu Konuşması