Birçoğu Almanya ve Avrupa’da yaşayan 100’e yakın sanatçı, yönetmen, oyuncu ve akademisyen tarafından imzalanan açık mektupta, Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Gabriel’den Afrin operasyonuna tepki göstermeleri talep edildi.

Açık mektubu imzalayanlar arasında bulunan Stuttgart Tasarım, Sanat ve Medya Yüksek Okulu’ndan Prof. Peter Ott, “Türkiye’nin Afrin’e saldırısı karşısında Alman siyasetinin göstermiş olduğu pasifliği” eleştirdiklerini kaydetti.

Mektubu imzalayanlar arasında oyuncu Peter Lohmeyer, yönetmen Ayşe Polat, aktris Maria Schrader, sanatçı Daniel Richter, yönetmen Yüksel Yavuz gibi isimler bulunuyor.

Mektupta, siyasilere “Avrupa’nın değerlerini inandırıcı bir şekilde savunma ve somut olarak demokrasi, uluslararası hukuk ve insan hakları için çaba gösterme” çağrısı yapılırken, ayrıca Avrupa Birliği ve Almanya’nın, “Türk hükümetinin Suriye’ye yönelik saldırısına derhal son vermesi için eldeki bütün imkânlarla mücadele etmesi” gerektiği belirtildi.

Mektupta YPG’nin denetimi altında bulunan Afrin’de “demokratik bir toplum kurma” çabası gösterildiği ifade edilerek, bunun desteklenmesi gerektiğine işaret edildi.

Almanya’nın “ümit veren bu gelişmenin bölgesel rejimler, özellikle de NATO ortağı olan ve savaş araçları sevk edilen Türkiye tarafından yerle bir edilmeye” çalışılması karşısında sessiz kalmaması ve durumu görmezden gelmemesi gerektiği vurgulandı.

DW’de yer alan habere göre, mektupta, Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Gabriel’e nüfuzlarını kullanarak dış politikadaki sorumluluklarına uygun bir tutum izlemeleri çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, Afrin’de bugün, Türkiye’nin bölgedeki operasyonunu durdurması için ABD, AB ve BM’ye çağrı eylemleri gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen eylemlerde Rusya’ya yönelik sert mesajlar vardı. Bölgede yaşandığı belirtilen sivil ölümlerin Rusya’nın sorumluluğu olduğu ifade edildi. Rusya, Türkiye’nin operasyona başlaması ardından bölgede 2015’ten beri bulunan askerlerini geri çekmişti.

Ellerinde YPG bayrakları, Abdullah Öcalan posterleri ve bölgenin sembollerinden zeytin dalları ile yürüyen eylemciler Türkiye’nin Afrin operasyonuna karşı çıkan dövizler taşıdı.

[Via DW]