Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın Kobani’nin görüşüldüğü MYK toplantısına katılması ve Sur’daki operasyonlara tepki göstermesi sebebiyle tutuklanmasını hukuka aykırı buldu.

meral danış beştaş

AYM, Beştaş’ın tutuklanmasına ilişkin yapılan bireysel başvuruyu karara bağladı. AYM, yaklaşık 4 ay tutuklu kalan Beştaş’ın, “Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine” karar verdi.

Beştaş, HDP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) IŞİD saldırısı altındaki Kobani için 2014 yılında yaptığı toplantı ve Sur’daki sokağa çıkma yasaklarıyla operasyonların protesto edilmesi için düzenlenen yürüyüşe katıldığı iddiasıyla 28 Ocak 2017’de gözaltına alınmıştı.

Beştaş aynı gün adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmış, fakat savcının itirazı üzerine 30 Ocak 2017 günü yeniden tutuklanmıştı.

Beştaş’ın tutukluğuna yapılan itirazların reddedilmesi üzerine avukatları AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

AYM’ye geçtiğimiz yıl yapılan başvuruda, milletvekili olan Baştaş hakkında verilen tutuklama kararının hukuki olmadığı kaydedilmişti.

Başvuruda Beştaş’ın yasama ve siyasi parti faaliyeti hakkının, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının engellendiği belirtilmişti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre bireysel başvuruyu kabul eden AYM Birinci Bölüm Başkanlığı, Beştaş’ın yaptığı bireysel başvuruyu karara bağladı. Karar, önümüzdeki günlerde Resmi Gazetede yayınlanacak.

Mahkeme, tutuklamanın hukuki olmadığına ve Beştaş’ın “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine ilişkin iddianın “kabul edilebilir olduğuna” karar verdi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında “örgüte üye olmak”, “Suç işlemeye alenen tahrik etmek”, “Toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” iddialarıyla 8 yıldan 23 yıla hapis talebiyle dava açılmıştı.