Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP’li milletvekili ile HDP’li esnaf arasında başlayan sözlü tartışma kanlı bir kavgaya dönüşmüştü.

Suruç’tan gelen bu üzücü haber medya kuruluşlarını da ikiye böldü. Bir takım medya kuruluşları olayı ‘HDP’ye saldırı’ şeklinde verirken, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen haber siteleri ve en çok izlenen TV kanalları ‘AK Parti’ye alçak saldırı’ şeklinde verdi.

AKP ve HDP’den gelen sağduyu çağrılarına rağmen adeta gergin ortamı daha da kışkırtacak şekilde yayın yapan ana akımda yer alan haber siteleri ve TV kanalları Suruç’ta meydana gelen kanlı olaya ilişkin ‘kaynağı belirsiz’ haberleri de dolaşıma sokmaya çalışıyor.

‘SUİKAST LİSTESİNDEYDİ’ İDDİALARI

erdoğan ibrahim halil yıldız ile ilgili görsel sonucu

Bazı haber siteleri ve TV kanalları kaynak vermeden, Suruç’ta meydana gelen olayda ağabeyini kaybeden AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın PKK’nın suikast listesinde yer aldığını öne sürdü.

“AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın terör örgütü PKK’nın suikast listesinde olduğu ortaya çıktı” şeklinde yayınlanan haberde, “Geçen yıl Haziran ayında Suriye’nin Kobani kentinden yasa dışı yollarla Türkiye’ye geçen ve polisin düzenlediği operasyonla yakalanan PKK/PYD üyesi 4 teröristin, Suruç’ta güvenlik güçleri ile aralarında milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile AK Partili yöneticilere yönelik suikast hazırlığı içerisinde oldukları belirlenmişti.” ifadelerine yer verilmiş.

Söz konusu haberlerde ayrıca şu ifadeler de yer alıyor: “Güvenlik güçlerince sorguya alınan teröristler, Suriye’den terör örgütü tarafından suikast için Türkiye’ye gönderildiklerini söyledikleri belirlenmişti. Suriye’nin terör örgütü PYD denetimindeki Kobani kenti ile komşu olan Suruç’ta, 26 Haziran 2017 tarihinde sınırı yasa dışı yollardan geçerek Türkiye’ye gelen 4 terörist, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla yanında 1 tabanca, 1 susturucu, 1 Kalaşnikof tüfek, 420 gram plastik patlayıcı, 1 pompalı tüfek, 12 metre kablo, 2 roket başlığı, 2 telsiz, 24 elektrikliye çevrilmiş kapsül, bir avometre, silahlara ait şarjör ve mermiler ele geçirilmişti.”

‘HDP’LİLER TARANDI’

Diğer taraftan bu olayı, ‘AKP’liler HDP’ye saldırdı’ şeklinde haberleştiren bazı haber siteleri de oldu.

HDP, OLAYI LANETLEDİ, HÜKÜMET ‘PKK YAPTI’ DEDİ

HDP, olay sonrası yaptığı açıklamada, “Bu seçim bir savaş seçimi değildir, insanların birbirini öldürecek düzeye gelmemesi gerekir.” cümlesine yer verirken, hükümet çevresinden gelen açıklamalarda olayın failinin PKK olduğu belirtilerek, “Milletvekilimizin ağabeyini PKK’lılar öldürdü. Bu olay, PKK ve HDP’nin Kürtlerin kanından beslenerek büyüme stratejilerini hala terk edemediklerinin en bariz örneğidir.” denildi.

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, olay sonrası yaptığı açıklamada, ““Suruç faillerinin veya zanlılarının PKK sempatizanı olduğu yönünde polisin kayıtları var, tespitleri var” dedi.