ABD’nin güney eyaletlerinde Meksika Körfezi’nde görülen, saatte 210 km hıza ulaşan Harvey Kasırgası 50 yılın en güçlü kasırgası olarak nitelendiriliyor.

Meksika Körfezi’nin sıcak sularıyla güçlenerek isimsiz küçük bir fırtınadan dördüncü kategorideki kasırgaya dönüşen Harvey, ABD kıyılarını vurmaya başladıktan saatler sonra şiddeti düşmeye başladı.

Cuma gecesi ABD kıyılarına dördüncü kategorideki kasırga olarak başlayan Harvey ilk Teksas’ın Corpus Christi kıyısındaki Rockport kasabasını vurdu. Saatteki hızı 210 kilometreye ulaşan, milyonlarca kişinin evlerini terketmesine neden olan kasırganın etkisi, yaklaşık 3 saat sonra azalmaya başladı.

Harvey Kasırgası, üçüncü kategorideki kasırgadan, birinci kategorideki ‘tropikal fırtına’ya dönüştü. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Harvey Kasırgası’nın derecesini bir ara dördüncü kategoriye kadar çıkarmıştı. Bu alarm durumu sadece 55 saat içinde birinci kategoriden dördüncüye çıktı.

Sponsorlu

Birçok bölgenin elektriklerinin kesilmesine neden olan Harvey Kasırgası için acil yardım yetkilileri, Port Aransas ve Rockport’da, pek çok binanın çatısının uçtuğunu, ağaçların devrilerek yolları kapattığını bildirdi. Fırtına elektrik hatlarıyla birlikte birçok yerde telefon ve internet hatlarının da kesilmesine yol açtı. Harvey kasırgası, birçok yerde su baskınlarına da yol açtı.

Bu güçlü kasırgada 1 kişi hayatını kaybetti, 14 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Harvey Kasırgası havadan

Kasırga Günlerce Etkili Olabilir!

Teksas Valisi Greg Abbott, tehlikenin devam ettiğini açıklayarak, halkı dikkatli olmaya ve uyarıları dinlemeye çağırdı. Harvey’in etkili olduğu alanlarda büyük zarara yol açtığını söyleyen Abbott, “en büyük endişemiz su baskınları” dedi. Vali Abbott fırtına için aynı zamanda, “belki günlerce devam edecek ve bu tehlike teşkil etmektedir.” ifadesini kullandı.

En son tahminlere göre Harvey’in tekrar Meksika Körfezi kıyısına doğru yöneldiği ve salı günü yeniden kuzeye döneceği kaydedildi. Harvey’in 4 gün etkili olacağı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Teksas’taki kasırganın zarar vereceği bölgeye federal yardım yapılması için Teksas Valisi Greg Abbott’un “afet bölgesi” ilan etmesinden sonra, “başkanlık doğal afet bildirisi” imzaladı. Bildiriye göre federal yardım sağlanacak.

Uzmanlar kasırganın son 50 yılın en serti ve 10 yılın en şiddetli fırtınası olacağını belirtiyor.

ABD sadece kasırga ve hortum tehlikesi değil, büyük bir sel tehlikesiyle de karşı karşıya gelmiş durumda. Kasırganın getireceği yağmur, 160 kilometre üzerinde bir alanı sular altında bırakabileceği tahmin ediliyor.