24 Haziran milletvekili seçimi için aday adaylarının partilere başvuru süreci tamamlandı.

Önümüzdeki hafta ise kimlerin milletvekili adayı olarak seçime hazırlanacağı belirlenecek.

Aday adaylığı için partilere başvuru yapanların bir çoğu siyasetten zaten bilinen isimler ancak başvurular başladıktan sonra her meslek grubundan insan milletvekilliği için kolları sıvadı.

Milletvekili adayı olmak için HDP’ye başvuranlardan biri de Amedspor’un eski futbolcusu Abdurrahman Cevheroğlu oldu.

Vecdi Erbay’ın Gazete Duvar’da yer alan haberine göre Abdurrahman Cevheroğlu Mardin Kızıltepeli bir sporcu. Spora burada başlayan Cevheroğlu, 2000 yılında şimdiki adı Amedspor olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor’a transfer olarak profesyonel futbolcu oldu.

Futbol oynadığı yıllarda ‘Şino’ olarak bilinen Abdurrahman Cevheroğlu, 24 Haziran milletvekili seçimi için HDP’den aday adayı olarak başvuruda bulundu.

Futbolcu Cevheroğlu adaylığı ile ilgili Vecdi Erbay’ın sorularını cevapladı.

Röportajın bir bölümü şöyle:

Neden milletvekilliğine aday oldunuz?

“Aslında bu yaşıma kadar siyasetle çok alakam olmadı. Tüm gençliği siyasetten soğuttular. Çoğu insan bırakın siyaseti, oy bile kullanmak istemiyor. Ama artık bu ülkede bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun da gençlerin siyasete katılmasıyla gerçekleşeceğini düşünüyorum. Uzun yıllardır sporla uğraştığım için insanlar beni sporcu kimliğimle tanıdılar. Eğer seçilirsem bu yönüm ile birçok insana örnek olacağımı düşünüyorum.”

Neden HDP?

“HDP, açılımı ile Halkların Demokratik Partisi. Arap, Süryani, Türk, Kürt, Alevi, Sünni tüm halkları bünyesine katmış bir parti. Huzuru, barışı ısrarla haykıran, sadece bir kesime değil, tüm insanlığa hitap eden bir parti olduğu için. Böyle bir partinin, spor geçmişi olan bir vekilinin olması partinin çok yönlülüğünü arttıracak, daha fazla insana hitap etmesini sağlayacaktır. Önceki dönemlerde de sanatçı, yönetmen, müzisyen vekille Meclis’te yer alan HDP, sanata, insana, kadına değer veren, farklı düşünenlerin de bir arada yaşayabileceğini bize kanıtlayan demokratik bir parti. Bunun için HDP.”

[Via GazeteDuvar/Vecdi Erbay]