Yapılan başvuruda, Naki’ye verilen cezanın Türkiye futbol tarihinde bir oyuncuya düşünceleri nedeniyle verilen en ağır ceza olduğu belirtildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Amedspor oyuncusu Deniz Naki’ye TFF Tahkim Kurulu tarafından sosyal medya paylaşımından dolayı verilen 12 müsabakadan men ve para cezası ile kulübe verilen 3 puan silme cezasına ilişkin başvuruyu kabul ederek Türkiye’den savunma istedi.

Türkiye 2’nci Ligi’nde mücadele eden Amed Sportif Faaliyetler Kulübü’nün (Amedspor) 31 Ocak 2016 tarihinde Bursaspor’u deplasmanda 2-1 yenerek çeyrek finale yükseldiği maç sonrasında kulüp futbolcularından Deniz Naki, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu tarafından, “İdeolojik propaganda ve sportmenliğe aykırı açıklamaları” iddiasıyla 12 müsabakadan men ve 19 bin 500 lira para cezasına çarptırılmıştı.

Sponsorlu

Tahkim Kurulu, 17 Nisan 2016 tarihinde oynanan Amedspor – Keçiörengücü maçında taraftarlarının ideolojik tezahürat yaptıkları gerekçesiyle Amedspor’a 3 puan silme cezası verdi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Tekin’in haberine göre, TFF Tahkim Kurulu kararlarına karşı yargı yolunun kapalı olması, iç hukuk yollarının bulunmaması sebebiyle Amedspor avukatları Soran Haldi Mızrak ve Neşet Girasun, Naki’nin görüşlerinden ötürü ayrımcılığa maruz kaldığı ve Amedspor’a haksız ceza verildiği gerekçesiyle AİHM’e ihlal başvurusunda bulundu.

Başvuru dilekçesinde, Naki’nin sporda siyasi ifade yasağının uygulandığı tek kişi olarak görüşlerinden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığı vurgulanarak, maçlarda ülkücü ve milliyetçi ideolojinin sembolleri olan bozkurt işareti ve asker selamına ise hiçbir ceza verilmediğine dikkat çekildi. Başvuruda ayrıca, bütün bu uygulamaların Naki’ye keyfi ve ayrımcı şekilde disiplin cezası verildiğinin göstergesi olduğu da belirtildi.

Amedspor oyuncularının gol sonrası sevinci

Naki’ye verilen cezanın Türkiye futbol tarihinde bir oyuncuya açıkladığı düşünceleri nedeniyle verilen en ağır ceza olduğu belirtilen başvuruda. “Yapılan bu ayrımcılığın haklı bir sebebi de bulunmamaktadır. Aslında başvuru Naki, Kürt toplumun haklarına yönelik açıklamada bulunduğu için ağır şekilde cezalandırılmıştır. Bu veri, PFDK ve Tahkim Kurulunun ceza verirken görüş farklılıkları üzerinden ırksal ayrımcılık yaptığına işaret etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Başvurucuların haklarının ihlali nedeniyle uğradıkları maddi ve manevi zararlara karşılık adil bir tazminata karar verilmesi istendi.

1 Mart’a Kadar Süre Verildi

Deniz Naki ve Amedspor adına yapılan başvurunu inceleyen AİHM, başvuruyu kabul ederek, konuyla ilgili Türkiye’den savunma bekliyor.

AİHM’in davalı olan Türkiye’ye gönderdiği yazıda, başvurucuların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) adil yargılama hakkını düzenleyen 6’ncı, ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu ayrımcılık yasağını düzenleyen 14’üncü ve etkili başvuru hakkını düzenleyen 13’üncü maddelerinde güvence altına alınan haklarının ihlal edilip edilmediğini sordu.

AİHM, savunma yapması için Türkiye’ye 1 Mart 2018 tarihine kadar süre verdi.

Deniz Naki’nin 12 resmi müsabakadan men edilmesi ve 19 bin 500 TL para cezası verilmesine gerekçe gösterilen sosyal medya paylaşımında, “Bizim için bugün çok önemli bir galibiyet oldu. Bize karşı yürütülen bu kirli oyundan alnımızın akı ile çıktık! Böylesi zor bir dönemde halkımıza ufak da olsa umut ışığı olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de.

Biz özgürlüğe olan inancımız ile çıktık sahaya ve kazandık. Çünkü biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik! Bizi yalnız bırakmayan bütün siyasetçilerimize, sanatçılarımıza, aydınlarımıza ve halkımıza teşekkürü borç biliyoruz ve bu galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybeden ve yaralılarımıza adıyoruz armağan ediyoruz. Her biji Azadi” ifadelerini paylaşmıştı.

Naki, yaptığı bu paylaşım gerekçe gösterilerek hakkında “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle dava açılmıştı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Naki’ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verilerek, cezanın 5 yıl süreyle ertelenmesine karar verilmişti.

[Via Mezopotamya Ajansı]