Altı haftalık kürtaj yasağı Iowa Yüksek Mahkemesi tarafından engellendi

Cuma günü Iowa Yüksek Mahkemesi, eyaletin önerilen altı haftalık kürtaj yasağı hakkında bölünmüş bir karar vererek prosedürün hamileliğin 20. haftasına kadar yasal kalmasına izin verdi.

Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin altı yargıcı, GOP Valisi Kim Reynolds’un geçen altı haftalık kürtaj yasağını eski haline getirme teklifini engelleyen bir alt mahkeme kararını bozup bozmama konusunda çoğunluğa ulaşamayan 3-3’lük bir karar verdi. 2018’de.

Bölünmüş karar, o alt mahkemenin kararını yerine getirir.

Üreme hakları savunucuları, altı haftalık yasağın tam bir kürtaj yasağına eşdeğer olduğunu, çünkü çoğu kadının hamileliğin altıncı haftasında hamile olduklarını bile bilmediklerini söylediler.

Kararın, muhafazakar eyalet yasama organları tarafından çıkarılan altı haftalık yasakların geçici olarak engellendiği ABD genelindeki eyaletlerdeki mahkemelerde bekleyen kararlar üzerinde etkileri olabilir.

2024 yarışı için ilk Cumhuriyetçi parti toplantılarına ev sahipliği yapacak eyalette Yüksek Mahkeme’nin kararı, konunun başkanlık siyasetinde oynadığı bölücü rolü teyit edecek. Halihazırda eyalette aday olan GOP adaylarına, kararla ilgili pozisyonlarının daha sık sorulacağı kesin; bu, adayların altı haftalık kürtaj yasağını destekleyip desteklemediklerini daha yakından eşleştirmeleri için bir araç olarak ortaya çıkabilir.

Cuma İktidarı belirli bir miktarda içtihat ve yasal argüman çekmiş olsa da, karar dar bir çerçeveye oturtulmuştu. Tedbirin askıya alınmasının, tedbirin eski haline getirilmesini önlemek için açık bir hukuki mütalaanın değil, mahkemedeki bir moratoryumun sonucu olduğuna karar vermiştir. Bununla birlikte, yargıçlar, eyalette kürtaj haklarıyla ilgili devam eden soruları ele alırken yeni bir çığır açmayan düzinelerce sayfa “emsalsiz” görüş veya yasal görüş yazdı.

Yargıçlar, “Mahkemenin bir üyesi bu davaya karşı çıkıyor, bu nedenle Mahkeme 3-3 çıkmaza girdi ve bölge mahkemesinin kararı kanunen onaylandı” diye yazdı. ,” bir “bölge mahkemesinin kararı onadı.”

READ  WMUR ile özel bire bir görüşme

Ancak mahkemenin çıkmaza girmesi, birçok üreme hakları savunucusunu şaşırttı.

2018’den beri muhafazakar Reynolds tarafından atanan beşi de dahil olmak üzere kürsüdeki yedi yargıcın tamamı Cumhuriyetçi valiler tarafından atandı.

Yedi yargıçtan biri, Reynolds’un atadığı Yargıç Dana Oxley, eski hukuk firması orijinal davada davacı olan bir kürtaj kliniğini temsil ettiği için davadan çekildi.

Üreme hakları savunucuları kararı alkışladı.

Planned Parenthood North Central eyaletlerinin başkanı ve CEO’su Ruth Richardson yaptığı açıklamada, “Bugünün düzeni, Iowan’ların bedenlerinin ve geleceklerinin kontrolünü ele geçirebilecekleri anlamına gelen muazzam bir zaferdir” dedi. “Her insan kendi vücudu üzerinde kontrol sahibi olmayı hak ediyor ve Iowanlar, bugünkü mahkeme kararına göre bu hakka sahip.

Iowa Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin hukuk direktörü Rita Pettis Aston yaptığı açıklamada. Bölge mahkemesi “eyaletimizde kürtajı yasaklamak için devletin benzeri görülmemiş yasal manevralarını doğru bir şekilde reddetti.”

Aston, “Bu yasa, bölge mahkemesi dört yıl önce onu engellediğinde tehlikeli, acımasız ve anayasaya aykırıydı ve bugün hala tehlikeli, acımasız ve anayasaya aykırı” dedi.

Reynolds kararı eleştirdi ve yönetiminin “mücadeleye devam etmek için seçeneklerimizi gözden geçirdiğini” söyledi.

“Iowa Yüksek Mahkemesi’nin bugün harekete geçmemesinin hayal kırıklığı yarattığını söylemek yetersiz kalır” dedi.

Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı adayları ve onları destekleyen gruplar, kararı eleştirerek Reynolds’un tutumuna destek sundu.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence şu anda Başkanlık için yarışıyor. davet edildi Karar, “Ülkemizin tüm mahkemelerine yaşam hakkını savunan yargıçlar atanmasının ne kadar önemli olduğunu üzücü bir şekilde hatırlatıyor.”

Florida Valisi Ron DeSantis’in başkanlık seçimini destekleyen bir süper PAC olan Never Back Down, tweet attı Reynolds’a verilen destek, onu “yanında durmaktan gurur duydukları” bir “yaşam yanlısı şampiyon” olarak nitelendirdi.

READ  Kayıp adamın cesedi, Iowa apartmanının çökmesinden kurtarıldı; İki kişi daha kayıp

DeSantis, altı haftalık kürtaj yasağını bu yılın başlarında yasalaştırdı, ancak Florida Yüksek Mahkemesinin DeSantis’in 2022 yasama oturumundan sonra imzaladığı 15 haftalık kürtaj yasağının anayasaya uygunluğuna ilişkin kararına kadar geçici olarak engellendi.

Iowa’da Cuma günkü karar, hamileliğin altıncı haftasında veya bazı durumlarda, bir fetal kalp atışının ilk kez bir ultrasonla duyulabildiği durumlarda eyalette kürtajı yasaklayan “Kalp Atışı Yasası” olarak bilinen 2018 yasasını bozdu.

ABD Yüksek Mahkemesi Roe v. Avın kaldırılmasından bu yana birçok eyalet altı haftalık yasaklar çıkarmış olsa da, o yıl GOP kontrolündeki Iowa Yasama Meclisi tarafından kabul edilen ve Reynolds tarafından imzalanan 2018 Iowa yasası daha kısıtlayıcıdır. O zamanlar ABD

Bununla birlikte, bir Iowa bölge mahkemesi, yasanın eyalet anayasasını ihlal ettiğine karar vererek yasanın yürürlüğe girmesini hızla engelledi – özellikle de yasal süreç ve eşit koruma hükümleri, ABD Yüksek Mahkemesi yargıçlarının 1973’te federal tarafından yayınlanan Roe kararında öne sürdüğü yasal argümanların aynısı. . Kürtaj koruması.

Bu 2019 bölge mahkemesi kararı, kürtaj bakımı almadan önce önerilen 72 saatlik bekleme süresini azaltan ve Iowa’nın kürtaj bakımı için “temel hakka” sahip olduğunu belirleyen bir Iowa Yüksek Mahkemesi kararına atıfta bulundu.

Reynolds yönetimi dört yıl boyunca karara itiraz etmedi. Ancak geçen yıl ABD Yüksek Mahkemesi’nin Roe’yu bozmasının ardından, Iowa Yüksek Mahkemesi 72 saatlik bekleme süresi davasında yeni bir karar vererek kürtajın artık temel bir hak olmadığını ilan etti.

Sonraki, Reynolds O sordu Bölge mahkemesi altı haftalık kürtaj yasağını geri getirecek Bölge mahkemesi bunun olmayacağına karar verince Reynolds yönetimi temyize gitti ve dava eyalet Yüksek Mahkemesine gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir