Bu içerik son zamanlarda gündemde olan alternatif tıbbın tanımı, faydaları ve kullanım alanları üzerine bilgiler barındırır.

Alternatif tıp kimilerine göre gereksiz kocakarı tedavi yöntemleri olarak bilinmekte kimilerine göre de tek başına alternatif tıp her şeye yetebilir düzeyde görülmektedir.

Fakat bu yardımcı tıp olarak da anılan alternatif tıp bilinenlerin aksine tam olarak nedir? Yararını görenler var mıdır? Doktorlar bu konuda ne düşünüyor bunlara geçmeden önce alternatif tıpı karşılayan bir tanım yapalım ve ardına yedi farklı alternatif tıp yöntemi, kullanım alanları ve uygulanma şekillerine geçelim

Alternatif Tıp Nedir?

Alternatif tıp doğal yöntemlerle gerek bitkisel gerek enerjisel şekilde gerçekleştirilen geleneksel tedavi yöntemleri toplamıdır.

Sponsorlu

Gelişmiş ülkelerde bitki temeli ilaçların revaçta olması alternatif tıbbın yükselişiyle birlikte gerçekleşmiş ve piyasada yankı bulmuştur. Fakat çoğu alternatif tıp uzmanı satılan bitkisel takviye kapsülleri faydalı bulmamaktadır. Gelişmiş ülkeler alternatif tıp alanı için ayrı bir bütçe ayırmış ve araştırma sahaları oluşturmuşlardır.

Tamamlayıcı, yardımcı tıp olarak da bilinen alternatif tıp modern tıbbın tek başına çare olamadığı noktalarda devreye girmektedir. Özellikle teşhiste zorlanılan hastalıklar kronik rahatsızlıklardır ve bu tarz hastalıklarda modern tıp yetersiz olmakta tedavi bulamamak yanında teşhis dahi koyamamaktadır.

Bitkilerle baharatlarla arası çok iyi olan Hindistan bölgesinde yaşayan insanlar çok yaygın kullanmaktadır. Yakın kuzeyin felsefesinin de buna yatkın olması o bölgeleri ayrı kılmıştır.

Peki alternatif tıp çeşitleri nelerdir hangi uygulama neye iyi gelir? Anlatmaya başlayalım.

Aromaterapi

aromaterapi tedavi

Zihinsel, duygusal, ruhsal boyutta insanda dengenin gelişmesine ve korunmasına yardımcı olur. Bitki özlerinden elde edilen saf güçlü esansların bilinçli olarak uygulanması şeklinde tedavi gerçekleştirilir.

Bu uygulama daha çok eterik bedeni iyileştirmeye yöneliktir. Fiziksel bedenin yanısıra duygusal denge ve bilinçaltı düzenlemelerinde kullanılır. Bitki yağa dönüşürken ki süreçte incelmektedir. Bu sebeple ince yerlere derinlemesine ulaşabilmektedir. Esansların bir diğer özelliği ise bedenin kendi kendini tedavi etme bilincini beyinde uyarırlar.

Bitki esanslarının birçok ayrı özelliği vardır sentetik olmamasına dikkat edilmelidir. Bazı esanslar uyarıcı etki sağlarken bazıları gevşeme sağlamak amacıyla kullanılır. Bu uygulama kullanılmadan önce doğru teşhis çok önemlidir. Panik atak ve obsesif kompulsif bozukluk yaşayanlar uyarıcı esanslardan uzak durmalıdır. Denge sağlamak amaçlı yapılan tedavide bu noktada teşhis çok önemlidir. Ayrıca migren ağrılarını da tetiklediği söylenmektedir.

Esanslar bitkilerin yaşam gücü olarak adlandırılır ve kişi üzerinde ani bir etki yaratmakta ani bir değişme sağlamaktadır. Esansların özellikleri arasında sağ beyinle sol beyin aktivitesini dengelemek de vardır.

Homeopati

homeopati

Bu tedavi yönteminde yalnızca etkileri bilimsel olarak denenmiş ve tedavi amaçlı kullanılması onaylanmış ilaçlar kullanılıyor olması içi rahatlatsa da farklı bir felsefe taşımaktadır. Bu tedavinin mantığı ”Benzer benzeri tedavi eder” mantığıdır.

Ayrıca gözlemlenen hastalık için bölgesel değil bütünsel bakılması ve hastalığın dengenin bozulması ile ilişkilendirilmesi vardır. Tedavi edilirken kural da tek ilaç kullanmaktır. Karışımlardan gelen olumsuz tepkinin sebebinin hangi bitkiden çıktığını saptama amaçlıdır.

Peki benzer benzeri tedavi eder nasıl bir yöntemdir. Bunu örnekle anlatmak daha anlaşılır olacaktır. Şimdi vereceğim örnek homeopatide kanıtlanmış tedailer arasına girmemektedir fakat mantığını anlamak adına yararlı bir örnektir.

Şöyle; kasları gevşetmesi ve rahatlık vermesi özelliği ile bilinen kantaron çayı panik bozukluk ve depresyonda aynı zamanda kas ağrıları için kullanılır. Bunun yanında panik bozukluk yaşayan birinin semptomları huzursuzluk gerginlik ve belirsizliktir.

Bu semptomları taşıyan her teşhise kantaron çayı kullanılması uygun görülmüştür. Gün içinde uyku halinde olanların semptomları halsizlik yorgunluk hissi ve odaklanamama problemleridir. Gün içinde uykulu hissedenler yeşil çay içer. O halde halsizlik çekene de odaklanma problemi olana da yeşil çay verilmelidir tarzında uygulamaları vardır.

Nöral Terapi

noral terapi

Bu tedavi yöntemi hastalıkların ve geçmeyen ağrıların temelinde otonom sistemde oluşmuş bio elektriksel hasar gerçekleşmiş olmasını öne sürer. Bio elektriksel alanda hasara sebep olan şeyler olarak ise mikrobik hastalıklar, ameliyat , kimyasallar, psikolojik travmalar gösterilir.

Tedavinin uygulanma yöntemi bio elektriksel hasarı oluşturduğu tespit edilen bölgenin cilde enjeksiyon tedavisi uygulayarak gerçekleştirilen tedavi cilde nöral terapi sağlamaktadır.  Bahsedilen hasarlar tedavi edilmediğinde ömür boyu kalıcı olabilirler.

Bu konunun uzmanlarınca bu tedainin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır fakat sinire iğnenin yapılıyor olması hastayı tedirgin eden tarafıdır. Bu tedavi yalnızca myastenia graves kas hastalarına uygulanamamaktadır. Hamile ve emziren annelere tansiyonu şekeri olan hastalara dahi zararı yoktur. Ağrı ve nörolojik hastalıklara iyileştirdiği kanıtlanmış ve uygulayan uzmanlarca bilimsel bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Refleksoloji

refleksoloji

Bu tedavi yöntemi bedendeki serbest akışı sağlamak için kullanılmaktadır. Ayağa yapılan masaj şeklinde uygulanır ve gerilimi azalttığı gözlemlenmiştir ve nörolojik hastalıklarda destek tedavi olarak kullanılmaktadır.

Ayak tabanında refleks noktaları bulunmaktadır. El ve ayaklara belli noktalara ahşap çubuk yardımıyla basınçlar uygulanır. Her basınç noktasının etki ettiği bir organ vardır. Tedaviyi deneyenlerin yorumlarında ayağa yapılan basınç sırasında rahatsız hissettikleri bölgede bir miktar sıcaklaşma ve acı hissettikleri vardır. Hissedilen acı küçük bir miktarda olup basınç noktasının organa tesir ettiğinin kanıtıdır.

Kişilerin hamile iken ilk altı ay ,damar tıkanıklığı ve kanser olanlar, varis problemi olanlar, şeker hastası olanlar için bu tedaviyi kullanması uzmanlarca önerilmez

Shiatsu

Shiatsu

Geleneksel Japon masajı olarak bilinir. Refleksoloji ile benzer bir sistemi olmasına karşın vücuda masaj yapılarak uygulanır. Vücutta tıkanmaya uğramış enerjinin akışı sağlanarak tedavi edilir.

Belli bir meridyende akışı gerçekleşen chinin akışını bozan noktaya masaj uygulayarak tıkanmış bölge açılır ve chinin – enerji akışının – akışı diğer noktalara da ulaşması sağlanarak denge oluşturulur.

Holistik bir terapidir. Çoğu alternatif tıbbın da savunduğu gibi bedeni parçalara bölmez bir bütün halinde ele alır. Beşinci çakranın tıkanmış olması boğaz ağrıları ve sorunlarına yol açarken meridyen boyu ilerleyen diğer çakralara da kinin – chinin – iletilmemesi anlamına gelir böylece o bölgeler de sorun yaşar bu yüzden holistiktir ağrıya bütün yaklaşır.

Amaç tamamen bir iyileşmedir.

Hipnoterapi

hipnoterapi

Genellikle yanlışlarıyla bilinen bir tedavidir. Kişiye bu tedai yöntemi uygulanırken tamamen şuurunu kaybetmiş değildir bir uyku halinde değildir. Genel haliyle bilinç boşluğunu kullanma bilinç boşluğuna yükleme yapma yöntemidir. Günlük hayatta dahi kullanımları bulunmakta ve bunun tedavi biçimine dönüşmüş hali travmalara, psikolojik rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Doktor seçimi bu tedavide maksimum önem taşır çünkü artık birçok yerde hipnoterapi eğitimi verilmektedir. Deneyimli ve başarılı bir doktor seçimi yapmak için iyi bir araştırma gerekmektedir.

Kolonik Yıkama

kolonik yıkam

Zehirlenmelere ve vücuttaki tıkanmaların sebebinin bağırsaktan olduğu inancı vardır bu tedavide. Yalnızca inanç demek basitleştirmek de olabilir bunu çünkü artık bağırsak ikinci bir beyin olarak görülmekte. Peki neden?

Çünkü vücudun bağışıklık sisteminin yüzde seksene yakın bir bölümünü bağırsaklarınız yönetiyor. Bağırsak florası veya bağırsak mikrobiyotasının dengesizleşmesi halinde vücudun tamamında sorun oluşur. Bu sebeple bu fikri çok önceleri kanıksamış bu geleneksel tedavi yöntemin holistik bir yaklaşıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Gödenbağırsağından – dışkının geçici bir süre depolanmasını sağlayan sindirim sisteminin alt parçası- yaklaşık elli cm uzunluğunda plastik bir tüpün bağırsağın içine sokulması şeklinde uygulanmaktadır. Tüpün içine su koyulur bazıları kahve ya da şifalı bitkileri de suyun içine koymaktadır. Bu yöntemle vücudun toksinlerden arındırıldığından zehirli maddelerin atıldığına inanılır

Bu yöntemin sık uygulanması bağırsak tembelliğine yol açabilmektedir. Bir uzman yardımıyla uygulanmasında fayda vardır.