Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın, 24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen milletvekili genel seçimi için Saadet Partisi (SP) İstanbul 3’üncü bölgeden aday olacağı belirtildi.

Ayrıca Tan’ın yarın HDP’den istifa edeceği belirtildi.

HDP’den 24’üncü dönemden beri milletvekili olan Altan Tan’ın, 24 Haziran’da yapılacak milletvekili seçiminde SP’den İstanbul milletvekilliği için aday olacağı aktarıldı.

HDP’den başvurusu olmadığını belirten Tan, SP’de siyaset yapmak için birkaç kez Genel Başkan Temel Karamollaoğlu ile görüşmüştü.

Yapılan görüşmeler sonrası Tan’ın, SP’den İstanbul 3’üncü bölge 1’inci sıradan milletvekili adayı olacağı öğrenildi. Halen HDP Diyarbakır milletvekili olan Altan Tan’ın yarın HDP’den istifa edecek.

HDP’den neden ayrıldığını açıkladı

HDP milletvekili Altan Tan via Timeturk

HDP’li Altan Tan, verdiği son demeçte, partiyi ‘marjinal sol’un etkisinde olmakla eleştirmişti.

Tan, Irak’ta Erbil merkezli yayın yapan K24 televizyonuna verdiği demeçte, şunları söyledi:

“HDP’nin 7 Haziran’dan sonraki süreci çok kötü götürdüğüne inanıyorum. Bir de ‘marjinal sol’un Kürt siyasal hareketinde bu kadar etkili olmasını yanlış görüyorum. HDP ile HÜDA PAR ittifakı keşke olsaydı.

Türkiye’deki siyasi partiler HDP’ye sakıncalı muamelesi yaptılar, ittifaka almadılar. HDP de HÜDA PAR’a sakıncalı muamelesi yaptı. Aynı mantıkla HDP de onu dışladı. Keşke Kürt siyasal partilerinin bir ittifakı olabilseydi. Yani Kürt hassasiyeti olan siyasi partilerin bir ittifakı olsaydı ama HDP’deki sol marjinal gruplar buna izin vermedi”