Almanya’da Federal Meclis’e bağlı Bilimsel Hizmetler Dairesi, TSK’nın Afrin operasyonuna gerekçe olarak gösterdiği meşru müdafaa hakkıyla ilgili somut kanıt bulunamadığı sonucuna vardı.

Alman Federal Meclisi’nin Bilimsel Hizmetler Dairesi, Türkiye’nin Afrin’de sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatının devletler hukukuna uygunluğu konusunda şüpheler bulunduğu sonucuna vardı.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD’nin, İstanbul bürosu aracılığıyla ulaştığı belgede, “Türk hükümetinin, meşru müdafaaya neden olacak kendisine yönelik silahlı bir saldırıya dair henüz somut bir kanıt sunamadığı” yorumuna yer verildi.

BM Şartının 51’inci maddesi

Birleşmiş Milletler (BM)

Belgede, Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51’inci maddesinin “BM üyesi bir ülkeye yönelik bir silahlı saldırı durumunda meşru müdafaa hakkı tanıdığına” vurgu yapılıyor.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki YPG güçlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatına hukuki gerekçe olarak BM Şartı’nın 51’inci maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkını göstermişti.

Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin değerlendirme belgesinde, “Türkiye’nin meşru müdafaa hakkının tam olarak hangi silahlı saldırıya dayandırıldığının mevcut olgular çerçevesinde açıklığa kavuşturulamadığı” öne sürüldü.

Belgede NATO üyesi Türkiye’den somut kanıtlar sunmasını ve Suriye’nin kuzeyindeki askeri stratejik hedefleri takip etmekten kaçınmasını talep etme işinin NATO’daki “müttefiklere düştüğü” de belirtildi.

ARD, Bilimsel Hizmetler Dairesinin raporunun Sol Parti milletvekili Alexander Neu’un başvurusu üzerine hazırlandığını aktardı.

Dışişleri Bakanı Afrin operasyonunun ne zaman biteceğini açıkladı

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Afrin Operasyonu’nun Mayıs ayında bitebileceğini bundan sonra da Irak’a sınırötesi operasyon yapılacağını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, TSK’nın ÖSO ile birlikte Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin konuştu.

Çavuşoğlu, “Afrin harekatı mayıs ayına kadar biter. Irak’ta da PKK’ya sınır ötesi operasyon olacak, Irak yönetimi ile birlikte yapacağız. Afrin harekatı bitmese de iki operasyonu aynı anda yürütecek kapasitemiz var” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler uslübunu sertleştirdi: TSK’nın Afrin operasyonu sivil halkı tehdit ediyor!

BM Güvenlik Konseyi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, Türkiye’nin Afrin’de başlattığı operasyonun sivil halkı tehdit ettiğini de öne sürerek, “Türkiye’de temel haklara saygı kötüleşmeye devam ediyor” cümlesini kurdu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanan yıllık rapor Cenevre’deki basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Raporda ayrıca “Türkiye’nin Afrin’de başlattığı operasyon çok sayıda sivili tehdit ediyor” ifadesi de yer aldı.

BM: YPG, sivillerin Afrin’den çıkmasını engelliyor

Öte yandan 5 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği Sözcüsü Stephane Dujarric, Afrin’i kontrol altında tutan YPG’nin sivillerin çatışma bölgesinden çıkmasına engel olduğunu söylemişti.

Dujarric, düzenlediği basın toplantısında Afrin’deki sivillere ilişkin, “Beş bin kadar kişi Afrin’i terk etmeyi başardı ama anladığımız kadarıyla yerel yönetim halen insanların bu bölgeden çıkmasına engel oluyor” ifadelerini kullanmıştı.

BM’nin yerel yönetimle doğrudan bir bağlantısının olmadığını belirten Dujarric, “İnsanların özgürce hareket etmesi ve istedikleri zaman bölgelerini terk etmesi son derece önemli” cümlesini kurmuştu.

[Via DW, ARD]