Almanya’da Hristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında tamamlanması beklenen koalisyon anlaşması taslağında Türkiye şartları yerine getirinceye dek AB üyelik sürecinin durdurulması tavsiye edildi.

Alman Rheinische Post gazetesinin yayınladığı Almanya koalisyon anlaşması taslağında, Almanya’nın Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye müzakere için yeni başlıkların açılmasına karşı olacağı belirtildi.

Avrupa ülke bayrakları

Öte yandan önemli bir gelişme daha meydana geldi. Almanya’dan gelen bu haberin ardından Türkiye ile AB Zirvesi’nin 26 Mart’ta Varna’da yapılacağı açıklandı. Zirveye Türkiye adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı belirtiliyor.

Hristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında tamamlanması beklenen koalisyon anlaşması taslağında, şu ifadelere yer verildi:

Türkiye, Almanya için önemli bir ortak ve AB komşusu, bu nedenle Ankara’yla iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz ve buna ilgi gösteriyoruz.

Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti normları ve insan haklarıyla ilgili durum uzun süre önce kötüleşti.

Bu bağlamda (Türkiye’nin) AB üyeliğiyle ilgili müzakere sürecindeki mevcut başlıkları kapatmak ve yeni başlıklar açmak istemiyoruz.” denildi.

Taslakta, vize serbestisi veya Gümrük Birliği’nin genişlemesinin de Türkiye’nin gerekli şartları yerine getirdiğinde mümkün olabileceği vurgulandı.

CDU/CSU ile SPD’li yöneticileri anlaşsa bile SPD, taraflar arasında ortaya çıkacak koalisyon protokolünü 440 binden fazla üyesine oylatacak. Bu sürecin de yaklaşık 3 hafta sürmesi düşünülüyor.

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimden sonra 135 günden bu yana hükümet kurulamıyor.

[Via Rheinische Post]