Almanya, Nisan 2017 öncesi 204 ve sonrasında 45 olmak üzere toplam 249 kişinin YPG saflarında IŞİD’e karşı savaşmak için Suriye ve Irak’a gittiğini açıkladı.

Bilgi, Almanya İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta yer aldı.

Zeitung gazetesinde yer alan habere göre Nisan 2017 öncesi dönemde Irak ve Suriye’ye giden 204 kişiden 69’u Alman vatandaşı. Nisan 2017’den sonra Suriye ve Irak’a giden 45 kişi arasında Almanların ve Türkiye vatandaşlarının yanısıra Türkiye kökenli Almanlar ve Suriye vatandaşları da var.

DW’nin aktardığı haberde ‘Almanya bağlantısı bulunan’ bu kişilerin çoğunun Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan YPG’ye katılmak üzere Almanya’dan ayrıldığına vurgu yapıldı.

124 kişi döndü

Bakanlık verilerine göre Suriye’deki iç savaş boyunca Kürt milislere katılmak için bölgeye giden toplam 249 kişiden en az 21’i Irak ya da Suriye’deki çatışmalarda öldü; Nisan 2017 öncesinde 102, sonraki dönemde ise 22 kişi Almanya’ya döndü.

Federal Emniyet Teşkilatı, dönen 32 kişi hakkında soruşturma başlatmış. Vakaların 27’si ‘terör örgütü üyeliği’ şüphesiyle yürütülmüş. 16 vakada soruşturma sona erdirildirken iki kişi terör saldırısı gerçekleştirme olasılığı bulunan ‘en tehlikeli kişiler’ listesinde.

Haberde soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke söz konusu soruşturmaları yürüten birimleri yönelik eleştirisine de yer verildi: “IŞİD’in geri püskürtülmesini YPG ve gönüllülerine borçluyuz. Şimdiyse bir terör örgütüne üye oldukları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılması tuhaf ve gülünç.”