Almanya Federal Emniyet Teşkilatı’nın resmi internet sitesinde ‘Türk mahkemelerinden gönderildiği iddia edilen bir mektupla‘ dolandırıcılık yapıldığına dair uyarı paylaşıldı.

Almanya ve Türkiye bayraklarını taşıyan bir kadın (via dailymail)

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya Federal Emniyet Teşkilatı (BKA), 21 Aralık’ta resmi internet sitesi üzerinden yabancı ülke mahkemelerinden gönderildiği iddia edilen mektuplar aracılığıyla dolandırıcılık yapıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Almanya yurttaşlarına yönelik uyarıya göre Almanya genelinde Türkiye’nin İstanbul’daki en üst mahkemesinden gönderildiği iddia edilen mektuplar gönderiliyor.

Sponsorlu

Gönderilen sahte mektuplarda ‘bir tutuklama kararı olduğu ve bu kararın Türkiye hükümetine de iletildiği‘ ifadesi yer alıyor.

Mektubu alan bir kişi, ‘Soraplex adlı bir şirket adına kara para aklamak’, ‘Soraplex adlı internet portalı üzerinden çocuklara yönelik pornografik içerik yaymak’ ve ‘terör örgütleriyle bağlantılı olmakla’ suçlandı.

İstanbul’da yapılacağı söylenen duruşmaya davet edilen kişinin, en kısa sürede belirtilen 5 basamaklı kefalet ücretini ödemesi isteniyor.

BKA, şikayetlerin çoğalması üzerine, “Sözkonusu uyarıda belirttiğimiz üzere, mektuplar Almanya genelinde yollandı. Mektupların sadece Türkiye kökenlilere gönderildiği yönünde bir tespit bulunmuyor. Polise intikal eden mektuplara yönelik işlem, eyalet emniyetleri düzeyinde gerçekleşiyor. Söz konusu mektubu alan kişilerin polise gitmelerini tavsiye ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Açıklamaya göre Almanya’da kaç kişinin söz konusu mektubu aldığı bilinmiyor ancak konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade ediliyor.

Mektuba ayrıca Federal Emniyet Teşkilatı’ndan yazıldığı söylenen bir gizlilik anlaşması eklendiği belirtildi.

Mektubu alan kişilerin ayrıntıları görüşmek üzere bir Federal Emniyet Teşkilatı personeliyle bağlantı kurması istenirken bunun için Frankfurt kodunda bir numara veriliyor.

BKA, bu ve benzeri mektuplarla her zaman dolandırıcılık yapıldığını, mektupta verilen telefon numarasının ardında yurtdışı çağrı merkezlerinin olduğunu, mektuba karşılık verilmemesi ve mektuptaki telefon numarasının aranmaması gerektiğini açıkladı.

BKA, “Size baskı uygulanıp devlet ile sorun yaşanacağı tehdidinde bulunulsa dahi sakın güvensizliğie düşmeyin” cümlesini kullanarak, en yakın emniyet müdürlüğüne başvurulması uyarısında bulundu.