Almanya İçişleri Bakanı Müslümanların dini bayramlarının tatil kabul edilebileceğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin Müslümanların dini bayramlarının tatil kabul edilebileceğine yönelik sözlerine, iktidardaki Hristiyan Demokratlar’dan tepki geldi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Aşağı Saksonya eyaletinde yapılacak yerel seçimler öncesi konuşan Bakan Maiziere, Almanya’nın bazı bölgelerinde Müslümanların dini bayramlarının tatil kabul edilmesine açık olduklarını belirtti.

Maiziere, Almanya’nın Katolik bölgelerinde Azizler Günü’nün tatil olmasını örnekleyerek, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde benzer bir uygulamaya gidilebileceğini ifade etti.

Sponsorlu

Yerel yayın yapan Regional Wolfsburg radyosunda yayınlanan röportajında Maiziere, Almanya’da resmi tatillerinin çoğunun Hristiyanlık kaynaklı olduğunu ve bu şekilde kalması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hristiyanlar’dan Tepki

Bakan Maiziere’nin açıklamalarına tepki gösteren kendi partisi Hristiyan Demokratlar (CDU) geçtiğimiz günlerde ülkede gerçekleştirilen genel seçimlerde galip olarak çıkmıştı.

CDU’nun kıdemli üyelerinden Wolfgang Bosbach, Bild gazetesine yaptığı açıklamada Almanya’daki herkesin istediği dini bayramı kutlayabilmesi gerektiğini belirtti ancak “Hristiyanlık kaynaklı olmayan dini bayramların devlet tarafından resmi tatil ilan edilip edilmemesi tamamen farklı bir konu” dedi.

CDU’nun kardeş partisi CSU’nun önde gelen üyelerinden Alexander Dobrindt de Almanya’nın Hristiyan kökeninin tartışılamaz olduğunu vurgulayarak “Almanya’da Müslümanların bayramlarını tatil kabul etmeyi düşünmüyoruz” dedi.

Bakan’ın sözlerine yönelik olarak İçişleri Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmedi.

Almanya ve Türkiye bayraklarını taşıyan bir kadın (via dailymail)

Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenli olmak üzere 4 milyon kadar Müslüman’ın yaşadığı tahmin ediliyor.

Son iki yılda ülkenin kabul ettiği 1 milyondan fazla mültecinin tamamına yakını Müslüman.

[via BBC]