Merkel’in karar vermesi gerekiyor: Ya Yeşiller Partisi ile bir azınlık hükümeti kuracak ya da erken seçim kararı alınacak.

Almanya’da liberal Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyon görüşmelerinden çekilmesiyle birlikte kritik süreç başlamış oldu.

Başbakan Angela Merkel ya Yeşiller Partisi ile bir azınlık hükümeti kuracak ya da erken seçim kararı alacak.

Sponsorlu

FDP lideri Christian Lindner tarafından Pazar gecesi yapılan açıklamada, Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ile karşılıklı güvene dayalı bir anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını, aralarında büyük görüş ayrılıkları olduğunu belirtti. Lindner, “Ülkeyi yönetmemek, kötü yönetmekten iyidir” cümlesini kurdu.

Başbakan Merkel de üçlü koalisyon pazarlıklarının çökmesi sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşeceğini kaydetti.

Steinmeier’in ülkeyi erken seçime götürme yetkisi var.

Varılan noktada tüm partilerin kapsamlı bir durum değerlendirmesi yapması gerektiğini belirten Merkel, ülkeyi zor haftaların bekleyebileceği uyarısında bulundu.

 

Pazarlıklar Tıkanmaya Doğru Gidiyor

Koalisyon pazarlıklarının göç, vergi ve çevre politikaları konularında tıkandığı, üç partinin bu konularda çok farklı politikalarda ısrarlı olduğu aktarılıyor.

BBC’den Jenny Hill, pazarlıklarda en çok tartışma yaratan konulardan birinin de Suriyeli mültecilerin ailelerini Almanya’ya getirebilmelerine izin verilip verilmemesi olduğunu söyledi.

Jenny Hill’in aktardığına göre, Merkel’in liderliğindeki muhafazakarlar, özellikle de aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AfD) seçimlerdeki büyük başarısı nedeniyle bu konuda temkinli bir politika izlenmesinden ve mültecilerin aile fertlerinin bir araya gelebilmelerini bir süre daha ertelemekten taraf.

Euro, göç ve İslam karşıtı AfD seçimlerde yüzde 13 oy alıp üçüncü parti olarak ilk kez Federal Meclis’e girmiş ve “yabancıların işgaliyle” mücadele etme sözü vermişti.

Almanya’nın en büyük ikinci partisi konumundaki SPD (Sosyal Demokrat Parti) ise CDU/CSU ile bir dönem daha aynı hükümette yer almayacağını açıklamıştı.

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde hiçbir parti parlamentoda çoğunluğu elde edememişti.

Seçimler sonrası beliren tek hükümet seçeneği CDU/CSU (Hristiyan Sosyal Birlik), FDP ve Yeşiller Partisi’nin kuracağı üçlü koalisyondu.