Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad’ın akrabalarından bir kadın, Almanya’da sığınmacı statüsünü aldığı aktarıldı.

Almanya’daki Münster İdari Mahkemesi, Esad’ın kuzenlerinden birinin ismi açıklanmayan dul eşinin sığınma talebini 5 Aralık karar bağladı.

Almanya’da yaşayan Müslüman çocuklar

Söz konusu karara ilişkin bilgi, dava sürecinin taraflarına 19 Aralık 2017 tarihinde verildi.

Sponsorlu

Sputnik’in aktardığına göre, Suriye ve Lübnan pasaportlarına sahip olan bir kadın, 1993’te Esad’ın kuzenlerinden biriyle evlenmişti.

Orduda üst düzey yetkili olan eşi, 2014’te belirlenemeyen sebeplerden hayatını kaybetmişti. Oğlu da, bir sokak tartışmasında bir albayı öldürdüğü için 20 yıl hapse mahkum edilmişti.

Kadın, 2015’te yaşadığı saldırı sonrasında Lübnan’a taşındı. 2016’da Almanya’ya geçerek sığınma talebinde bulunan kadının ilk başvurusu kabul edilmedi.

Suriye ve Lübnan’da hayatının tehlikede olduğunu öne sürerek ret kararıyla ilgili mahkemeye başvuruda bulunan kadın, hem muhaliflerin hem de iktidarın baskısından korktuğunu belirtmişti.

Mahkeme, kadının dile getirdiği argümanları yeterli bulup Almanya’da sığınma statüsünün garanti edilmesine karar verdi.

Şuan söz konusu kadının, Warendorf kentinde bulunduğu öğrenildi.

Almanya’da Sığınmacı Başvurusu 

Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunanların sayısı son yıllarda inanılmaz seviyelere ulaştı. Peki bu süreç nasıl işliyor?

DW’de yer alan makaleye göre, Almanya’ya mülteci olarak gelmek isteyenlerin öncelikle polis ya da sınır güvenliğinden sorumlu kurumlar gibi makamlara sığınma talebi ile başvuruda bulunması lazım.

Daha sonra bu kişiler, ilk kabul kamplarına yollanıyor. Bu kişilerin hangi eyaletteki kampa gönderileceğine ise ortak bütçelerden eyaletlere düşen payı düzenleyen Königsteiner Schlüssel adlı düzenlemeye göre kararlar veriliyor.

Zira sığınma arayanların 16 eyalete adil olarak dağıtılması lazım. Bir eyaletin nüfusu ne kadar kalabalık ise o kadar fazla mülteci kabul etmesi lazım.

Örneğin başvuru yapan mültecilerin yüzde 21’i Kuzey Ren Vestfalya eyaletine gönderilirken, yüzde 3’ü Brandenburg eyaletine yollanıyor.

Karar aşaması

Sığınma başvurusunu değerlendirme sürecinin üç aydan daha uzun sürmemesi lazım ancak genelde daha uzun sürüyor, hatta bazen bir yıldan bile uzun sürdüğü görülüyor.

Ciddi ölçüde artan mülteci sayısı da bunda büyük rol oynuyor.

[Via Deutsche Welle Türkçe, Sputnik]