Türkiye, nisan ayında 80 kişilik bir listeyle birlikte Almanya’dan FETÖ mensuplarının mal varlığının dondurulması talebinde bulunmuştu. Almanya bu talebi resmi olarak reddetti.

Türkiye 15 Temmuz darbe girişimi olayı ardından, aralarında Almanya’nın da bulunduğu 34 ülkeden FETÖ üyelerinin mal varlıklarını dondurmasını talep etmişti.

Almanya’da yayınlanan Spiegel dergisinin aktardığına göre Türkiye’nin, nisan ayında 80 kişilik bir listeyle birlikte Almanya’dan FETÖ mensuplarının malvarlığının dondurulması talebinde bulunduğu fakat Almanya’nın talebi hızlı şekilde reddettiği kaydedildi.

Ne Olmuştu?

Dün iki Alman vatandaşının daha FETÖ bağlantısı nedeniyle Antalya Havaalanı’nda gözaltına alınması, Berlin-Ankara ilişkilerini germişti. K.A. ve S.A. adlı kişilerin gözaltına alındığı Almanya Dışişleri Bakanlığı’na da bildirildi.

Sponsorlu

Almanya Başbakanı Angela Merkel olaya ilişkin bir açıklama yaparak “Bugün ortaya çıkan durumun ardından belki de bu politikayı yeniden gözden geçirmemiz gerekli” diye konuşmuştu. Bu tür gözaltıların çoğu, tamamen bir dayanaktan yoksun. O nedenle burada kararlı bir tepki vermeliyiz“ ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel

Almanya, Türkiye’de gözaltına alınan Alman vatandaşları nedeniyle Ankara’ya tepki gösteriyor. Berlin bu nedenle Türkiye’yle Gümrük Birliği’nin genişletilmesi anlaşmasını veto edeceğini açıklamıştı. Alman Dışişleri de Türkiye’yi turist olarak ziyaret edecek vatandaşlarına ‘can güvenliğinizi koruyamayabiliriz’ mesajını vermişti.

Gazeteci Deniz Yücel, altı ayı aşkın süredir ‘terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla İstanbul’da tutuklu bulunmaktadır. Etkin Haber Ajansı’nda (ETHA) çalışan ve 30 Nisan’da gözaltına alınıp 6 Mayıs’ta tutuklanan Deniz Yücel hakkında ‘terör propagandası yapmak ve terör örgütüne üye olmak’ suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istenmekte.

Deniz Yücel’in İsveçli meslektaşı Ali Gharavi ve sekiz Türk insan hakları savunucusu ile birlikte, 5 Temmuz’da Büyükada’da düzenledikleri bir seminer esnasında gözaltına alınan Peter Steudtner de ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’ ile suçlanmaktadır.