Bağımsızlık referandumu sonrasında Peşmerge’ye verilen askeri desteği kesen Almanya’dan geri dönüş.

Almanya, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki krize rağmen Peşmerge’ye gönderilen silahları sadece IŞİD’e karşı kullanacağı konusunda verilen güvenceyi dikkate alarak askeri desteği sürdürmeye devam edeceğini açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya Savunma Bakanlığı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (KBY) bağımsızlık referandumu sonrası ortaya çıkan krize rağmen silah takviyesi konusunda kendilerine verilen teminatı dikkate aldıklarını açıkladı.

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, savaş bölgesinde her bir silahın nerede bulunduğunun takibini yapmanın mümkün olmadığını, fakat Kürtlerin federal hükümete güvence verdiklerine vurgu yaparak, “Bu anlaşmanın ihlal edileceği konusunda şüphe duymalarına neden olabilecek bir gerekçe bulunmadığını” da sözlerine ekledi.

Sponsorlu

3 Yıldır Silah Desteği Veriliyor

Almanya, Barzani yönetimiyle yaptığı anlaşma üzerine 2014 yılı itibariyle 2016 yılına kadar IŞİD’e karşı mücadelede kullanılmak üzere Peşmerge güçlerine 24 bin piyade tüfeği ve 1200 tanksavar füzesinin de bulunduğu silahlar göndermişti.[Via DW]

Askeri destek geçtiğimiz 13 Ekim 2017 tarihine kadar devam etmişti. Eğitim programı, Kerkük’teki gerginlik nedeniyle 13 Ekim’de askıya alınmış, kararın gerekçesi olarak, bölgede tırmanan gerilimin askeri boyuta taşınması ve siyasi belirsizlik olarak gösterilmişti.

Almanya’nın Verdiği Silahlar Irak Ordusuna Karşı Kullanıldı Mı?

Kerkük operasyonu

Öte yandan Irak merkezi yönetimi, Peşmergelerin Alman yapımı MILAN anti tank füzelerini, Kerkük’ün Altınköprü kasabasındaki çatışmalarda Irak ordusuna karşı ateşlediğini ve can kaybı olduğunu ileri sürmüştü.

Peşmerge Savunma Bakanlığı ise MILAN anti tank füzelerini kullandıkları yönündeki suçlamaları reddetti.

Almanya’nın Peşmerge’ye verdiği askeri eğitim misyonunun süresi 2018’in Ocak ayı sonunda bitecek.

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından Hristiyan Demokratlar, Yeşiller ve Liberal Hür Demokratlar arasındaki koalisyon görüşmelerinin uzun sürebileceği, bu nedenle misyonun süresinin üç ay daha uzatılabileceği ifade ediliyor.

Yeşiller Partisi ise Irak’taki siyasi ve askeri gerginlik nedeniyle programın bitirilmesi taraftarı.

[Via Deutsche Welle Türkçe]