Zaman zaman Afrin operasyonuna ilişkin Türkiye’yi sert biçimde eleştiren Almanya, Türkiye’nin Suriye operasyonlarına başlamasından sonra askeri malzeme satışlarının sürdüğünü doğruladı.

Yeşiller Partisi, bunun aksini öne süren koalisyon partilerini kamuoyunu aldatmakla suçladı.

german leopard tank turkish army

Almanya’dan Türkiye’ye yapılan askeri malzeme satışları 2018 yılıyla birlikte artmaya başladı.

Sponsorlu

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekâtının başlamasından sonra Alman hükümetinin, NATO müttefiki Türkiye’ye milyonlarca Avro değerinde askeri malzeme satışına izin verdiği ortaya çıktı.

Alman Ekonomi Bakanlığının Yeşiller Partisi Milletvekili Omid Nouripour’un yazılı soru önergesine verdiği cevapta, Afrin Operasyonunun başlamasından sonra Türkiye’ye 4 milyon 400 bin avroluk askeri malzeme satışı için Alman hükümetinden 20 ayrı izin alındığı ifade edildi.

DW’nin aktardığına göre, bir önceki yılın aynı zaman diliminde silah satışları için 14 izin çıkarılmış ve Türkiye’ye 3 milyon 600 bin Avro değerinde askeri malzeme satılmıştı.

Tank

Türkiye’ye hangi malzemenin sevk edildiği ise henüz bilinmiyor. Ancak tüfek, tank ve roket gibi silahlar dışında silahsız askeri araçlar ve keşif teknolojisi de askeri malzeme sınıfına giriyor.

GABRİEL DURDURULDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI!

Türk askeri tankı [via AA/ Fırat Yurdakul]
Dışişleri Bakanlığı görevi Çarşamba günü sona eren Sigmar Gabriel ise Şubat ayında harekâtın başlamasıyla birlikte Türkiye’ye yapılan sevkiyatın durdurulduğunu açıklamıştı.

Gabriel, Gazeteci Deniz Yücel’in tahliye edildiği 16 Şubat’ta katıldığı televizyon programında, “Suriye’nin kuzeyindeki çarpışmalarla bağlantılı olarak hiçbir askeri malzeme sevkiyatında bulunmadık. NATO müttefiki Türkiye dahi söz konusu olsa böyle durumlarda Almanya’nın askeri malzeme vermesi yasaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Gabriel söylerini, “Harekâttan önce silah dışında askeri malzeme gönderebilirdik. Ancak harekât nedeniyle buna da son verdik. Bu uygulamayı değiştiremeyiz ve değiştirmek de istemiyoruz” şeklinde devam etmişti.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Machnig’in yazılı cevabına göre Ocak ve Şubat aylarında 9 milyon 700 bin avroluk satışla ilgili 34 ayrı ihracat izni verildi.

Afrin’e hava bombardımanı

2017 yılında Türkiye Almanya’dan ithal ettiği askeri malzemeye 34 milyon 200 bin avro ödemişti.

Almanya’da yasalar uyarınca silah ve silahlanma malzemesi satışına Alman hükümetinin onayı gerekiyor.

[Via DW Türkçe]