Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman ordusunda köklü bir değişikliğe gitmeyi hedefliyor.

Afghanistan Verteidigungsministerin von der Leyen (picture-alliance/dpa/M. Kappeler)

Ordunun ülke savunmasındaki rolünün artırılması hedefleniyor.

germany army women ile ilgili görsel sonucu

Alman ordusu yıllardır öncelikli olarak yurt dışı misyonlarında görev yapıyor.

germany army ile ilgili görsel sonucu

DW Türkçe’nin Süddeutsche Zeitung’den aktardığı habere göre, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, yeniden yapılanmaya giderek ordunun “eşit oranda” ülke savunmasına da ağırlık vermesini istiyor.

germany army ile ilgili görsel sonucu

Haberde yeniden yapılandırma ilkelerinin “Alman Ordusu Tasarımı” adlı belgede yer aldığı ve belgede ordunun “ulusal güvenlik önlemleri alanında üzerine düşen görevi” yerine getireceği ifadesinin kullanıldığı bildirildi.

İlgili resim

Belgede ayrıca ülke savunmasının “en titizlikle yerine getirilmesi gereken ve en fazla eksiğin giderilmesine ihtiyaç duyulan görev” olduğu vurgulanıyor.

germany army ile ilgili görsel sonucu

Güvenlik durumu değişiyor

Haberde, değişim planlarının milyarlık faturası olabileceğini yazıyor. Ordudaki yeniden yapılanma hedefinin arkasında, değişen güvenlik koşullarının olduğuna ve Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Avrupa’daki barış düzeninin de tehlikeye girebileceğinin gözler önüne serildiğine vurgu yapıldı.

germany army ile ilgili görsel sonucu

Almanya’daki Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki büyük koalisyon hükümetinde son günlerde savunma bütçesinin artırılmasına ilişkin ciddi bir tartışma olmuştu.

germany army ile ilgili görsel sonucu

Savunma Bakanı von der Leyen ve bir grup Hristiyan Birlik üyesi politikacı, savunma bütçesinin Maliye Bakanlığı’nın öngördüğünden yüksek bir oranda artırmak isterken SPD buna karşı çıkıyor.

[Via Deutsche Welle Türkçe]