Alman dergisi: Erdoğan Almanya’ya tutuklu takası teklifi yaptı

Recep Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de bulunan tutuklu Alman vatandaşları ile ilgili sürdürülen gizli müzakerelerde Alman hükümetine tutuklu takası önerisinde bulunduğu öne sürüldü.

Alman Der Spiegel dergisinin paylaştığı bilgilere göre, Erdoğan tutuklu Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ve diğer tutuklu Alman vatandaşlarının serbest bırakılması karşılığında 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin failleri arasında olduğu belirtilen ve Almanya’da bulunan Türk subayların Türkiye’ye iadesini talep etti.

Erdoğan’ın bu teklifi, Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden bir hafta sonra Başbakan Angela Merkel adına İstanbul’a giden eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’e de yaptığı, Schröder’in ise bu teklifi “kesinlikle kabul edilemez” diyerek reddettiği aktarıldı.

Sponsorlu

Almanya’ya sığınan Türk subayları, iki ülke arasındaki gerilimi artıran konulardan biri olarak görülüyor.

Türkiye, darbe girişiminden sonra Almanya’ya kaçarak iltica başvurusunda bulunan Türk generallerin iadesini talep ediyor. Fakat Alman yasalarına göre böyle bir takas mümkün değil.

Haberde Büyükada davasında tutuklu yargılanırken serbest kalan Alman vatandaşı Peter Steudtner’in serbest bırakılması için gizli şekilde yürütülen müzakerelere de değinildi.

Alman hükümetinin görüşmelerin içeriğini açıklamayı reddettiği ifade edilen haberde, Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich’in önergesine cevaben “devlet çıkarı nedeniyle” müzakerelere ilişkin bilgi verilemeyeceğine işaret edildi.

[Via Deutsche Welle Türkçe]