Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Andrea Nahles, Alman hükümetinin ekonomik sıkıntı içindeki Türkiye’ye yardım etmeyi düşünmesi gerektiğini belirtti.

Almanya’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkanı Andrea Nahles, Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olan Türkiye’ye yardım etmesini gündeme getirdi.

Nahles, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye’ye yardım edilmesini gerektiren bir durum oluşabilir” diye konuştu.

“Türkiye’nin boşverilecek bir NATO üyesi olmadığını” ifade eden Nahles, “Türkiye’nin ekonomik olarak istikrarlı olması ve kur türbülanslarının durdurulmasının herkesin çıkarına” olduğunu savundu.

TL’deki düşüş

Almanya ve Türkiye bayraklarını taşıyan bir kadın (via dailymail)

Türkiye’de ev hapsindeki ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması sebebiyle ABD ile Türkiye arasında diplomatik kriz olarak başlayan ve daha sonra bir ekonomik savaşa dönüşen gerginlik yüzünden Dolar ve Euro kurları rekor seviyeleri görmüştü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody’s de geçen Cuma günü art arda Türkiye’nin kredi notunu düşürdü.

S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2019 yılında daralmasının beklendiği belirtilirken Moody’s hükümetin kısa vadede etkili ve uyumlu ekonomik bir plan sunması halinde kredi notunun artırılabileceğini açıkladı.

[Via Deutsche Welle Türkçe]