2000’li yıllarda suikast ile öldürülen Diyarbakır İl Emniyet Müdürü’nün koruması FETÖ’cü çıktı.

CNN Türk’te yer alan habere göre, Eskişehir’de FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 15 şüpheliden birinin, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından suikast sonucu öldürülen Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın motosikletli koruma polislerinden M. D. olduğu öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün iletişim sistemi olan ByLock programını kullandıkları ileri sürülen kişilere yönelik geçen 14 Eylül’de Eskişehir kent merkezinde operasyon düzenlemişti.

Gerçekleştirilen operasyonda, 15 kişi gözaltına alınmıştı. Götürüldükleri KOM Şubesi’nde sorgulamaları tamamlanan FETÖ şüphelisi 15 kişinin tamamı geçen 19 Eylül’de çıkarıldıkları mahkeme tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Sponsorlu

Şüphelilerden bazıları, adliyeye getirilişleri sırasında yüzlerini elleriyle ve taşıdıkları poşetle kapatınca, burada bekleyen yakınlarının ‘Kapatmayın yüzünüzü. Aç yüzünü, dik yürü. Biz buradayız‘ diye bağırmaları dikkat çekmişti.

Gaffar Okkan’ın arabası

Adliyeye götürülenler arasında emekli olan polis memuru M. D.’nin de olduğu belirtildi. M. D.’nin 24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’a yapılan suikast sırasında motosikletli koruma ekibinde yer aldığı ve hatta bu saldırıda yaralandığı aktarıldı.

Eski Polis memuru M.D.’nin 2009 yılında malulen emekliye ayrıldığı öğrenildi.