Uğradığı silahlı saldırıda şehit olan eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan vurulduğu yerde anıldı.

Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürü iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 civarında makâmından Valilik Binası’na giderken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek yapılan saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Gaffar Okkan ile birlikte 5 polis daha hayatını kaybetmişti.

Ali Gaffar Okkan’ın Diyarbakır halkı tarafından bu kadar çok sevilmesinin nedeni insanlara olan sevgisi ve şefkatiydi. Bugüne kadar adına düzenlenen tüm etkinliklerde saygıyla anılıyor.

Okkan’ın anısına her yıl düzenlenen cenaze törenine on binlerce Diyarbakırlı katılıyor.

Sponsorlu

O dönem polisle arası iyi olmayan dernekler bile kınama mesajı yollamıştı.

Esnafların kepenk indirdiği, tüm müziklerin kapandığı cenaze gününde Diyarbakır toplu olarak yas tutmuştu.

Gaffar Okkan Kimdir? 

Gaffar Okkan, önde ve arkada polis araçları ile ilerlerken birden şehirde elektrikler kesilir, ve Gaffar Okkan’ın arabası taranmaya başlar.

Ali Gaffar Okkan, Sakarya’nın Hendek ilçesinde 1952 senesinde doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun oldu ve İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak ilk görevine başladı. Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda yer aldı. Eskişehir’de 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı.

18 Kasım 1997 tarihinde ise Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başlamıştı.