Albert Einstein: Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi ve bilim insanı (via Getty Images)

Dünyanın en zeki insanı olarak görülen Albert Einstein, Almanya’nın Ulm kentinde 14 Mart 1879 yılında dünyaya gelmişti.

1905’te Gazete kağıtları arasında telaşlı bir şekilde Uzay, enerji ve yer çekimi hakkında bilgiler öğrenen Einstein, devrim yaratan fizik teorilerini kafasında düşünmeye başladı.

1Einstein çocukken matematikten başarısızlık yüzü görmedi

Albert Einstein 14 yaşında (via Getty İmages)

Geleceğin Nobel ödülü sahibi 15 yaşındayken zorunlu askerlikten kaçmak isteyince okuldan ayrılarak Almanya’yı terk etti. Daha sonra ki yıllarda bir gazetede Einstein’ın başarısız olduğundan dolayı okuldan atıldığı haberini görmesi üzerine, “Ben daha 15 yaşımdan öncede diferansiyel denklemler ve integral çözerdim” demiş.

2Hiç kimse ilk kızının başına ne geldiğini bilmiyor

Albert Einstein ailesi ile birlikte

1896’da, Alman vatandaşlığından feragat ederek İsveç’te bulunan Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’ne kayıt yaptı. Burada Sırp asıllı bir fizikçi olan Mileva Maric ile aralarında tutkulu bir aşk başlamış ve Lieserl adında, çok genç yaşta ölmüş veya evlatlık olarak verilmiş bir kızları doğmuştur. Kızının akıbeti hakkında şu ana kadar bilinen kesin bir bilgi yok.

3Eşinden ayrılırken ilginç bir anlaşma yaptı

Einstein ilk eşi Mileva ile birlikte

Ayrıldıktan sonra bile eşiyle aynı evde kaldı. Birlikte yaşadıkları odayı perde ile ayırmışlardı.

Einstein’ın eşi ile yaptığı ve Mileva’nın da kabul ettiği anlaşmanın maddeleri şöyleydi:

  1. Çamaşır makinesinden çıkan çamaşırlarımın temiz olduğunu kontrol et.
  2. Odamda her gün üç çeşit yemek olacak.
  3. Yatak odama ve çalışma alanıma girilmeyecek, masamı sadece ben kullanacağım.
  4. Benim iznim olmadan kimseyi tanımayacaksın, sosyal ilişki kurmayacaksın.

4Bir güneş tutulması sayesinde dünyaca ünlü oldu

National Geographic

Einstein, 1915 yılında genel görelilik teorisini duyurdu. Genel Görelilik Teorisine delil olan Mayıs 1919’da gerçekleşen güneş tutulması sayesinde dünyaca ünlü bir fenomen haline geldi. Teorisi 1919 yılına kadar sürekli olarak fizikçiler tarafından tartışıldı.

Genel görelilik, Newton’un evrensel kütle çekim yasasını genelleştirerek kütle çekimin uzay ve zaman ya da uzay-zamanda tanımlanmasını sağlar. 

5FBI yıllarca onu casus olarak değerlendirdi ve gözlemledi

Albert Einstein etrafında onlarca insan

1933 yılında Hitlerin iktidara gelmesinden kısa bir süre önce Berlin’den ayrılarak New Jersey’de bulunan Princeton Üniversitesinin Enstitüsüne ileri seviye araştırmalar yapmak için gitti. Burada barış yanlısı olarak sivil hakları savundu. Bu sırada FBI tarafından sol görüşünden dolayı takip edilmeye başlandı. FBI onu bir Sovyet casusu olarak ilan etmek için ajandasına baktı, postalarını kontrol etti ve telefon görüşmelerini dinledi. Ve 1955 yılında Einstein öldüğünde FBI’ın elinde 1.800 sayfa araştırma notu bulunuyordu.