Daha henüz 3 yaşında olan Alan Kürdi’nin cansız bedeni geçen sene bugün Bodrum sahilinde bulunmuştu.

Alan Kürdi soğuk bir gecede yaşama savaşı verirken, yanında annesi ve kardeşi de vardı. Ailesiyle beraber hayatını kaybeden Alan Kürdi, Suriye’deki iç savaşın en acıklı sembollerinden biri oldu. Ölümünden kısa süre sonra tüm dünya genelinde insanlar onun bu resmine bakıp henüz 3 yaşında olan bir çocuğun ‘o’ halini düşündü…

Aylan Kürdi 2Eylül 2015
Aylan Kürdi 2 Eylül 2015

Bir sene sonra babasının tek bir isteği vardı. Ölümünün birinci yıldönümünde BBC’ye konuşan baba Abdullah Kürdi, dünya ülkelerinden mültecilere kapılarını kapatmamalarını istedi.

Sponsorlu
Aylan Kürdi 2 Eylül 2015ad
Aylan Kürdi 2 Eylül 2015ad

Oğlu Galib ve eşi Rihan’ı da aynı günde kaybeden babanın acısı hala yüreğinde.

Baba Abdullah Kürdi, yaşamını yitiren çocuklarını ve eşini her gün düşündüğünü ve üzüldüğünü ifade etti: “Bir an sanki tekrar kavuşmuşuz da beraber uyuyormuşuz gibi hissettim. Yıkıcıydı

Aylan Kürdi 2 Eylül 2015
Aylan Kürdi 2 Eylül 2015

BBC’den Fergal Keane’in sorularını cevaplayan baba Abdullah Kurdi, şu sözleri kaydetti: “Başta sanki tüm dünya mültecilere yardım etmek için elinden geleni yapacakmış gibi davrandı. Ancak bu atmosfer bir ay bile sürmedi. Hatta durum daha da kötüye gitti. Suriye’deki savaş şiddetlendi ve daha fazla insan ülkeyi terk etti.”

Aylan Kürdi 2 Eylül 2015wa
Aylan Kürdi 2 Eylül 2015

Alan Kürdi’nin ölümünden sonrada aynı acılar yaşanmaya devam etti. Geçtiğimiz haftalarda Halep kentinde Rus savaş uçakları tarafından evi bombalanan ve enkaz altından yaralı halde kurtarılan Ümran Daknes’te Suriye savaşının bir diğer sembolü oldu.

Aylan Kürdi 2 Eylül 2015ad
Aylan Kürdi 2 Eylül 2015