Konya’dan CHP Milletvekili adayı olarak gösterilen eski AKP kurucularından olan Abdüllatif Şener, “Recep Tayyip Erdoğan-Fetullah Gülen görüşmesi” ile ilgili konuştu.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim mitinglerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Herkese FETÖ’cü dedin, sen 2001’de partiyi kurarken icazet almak için Pensilvanya’ya gittin mi gitmedin mi? Kiminle gittiğini biliyorum ona zarar gelmemesi için söylemiyorum…” sorusunu yöneltmişti.

“Ben icazeti Pensilvanya’dan değil, milletimden aldım” yanıtını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnce hakkında hem suç duyurusunda bulunmuş, ayrıca 100 bin liralık manevi tazminat davası da açmıştı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e haberine göre, AKP’nin kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ise gündemdeki o iddiaları değerlendirdi.

Şener, İnce’nin “Kiminle gittiğini biliyorum ona zarar gelmemesi için söylemiyorum” dediği isimleri de açıkladı: “Erdoğan’ın, AK Parti kuruluş çalışmalarına başlamadan gidilen ABD seyahatinde Ahmet Ergün, Ali İbiş ve Turhan Çömez vardı…”

‘ERDOĞAN’IN ZİYARETİ MAYIS 2000’DE’

Şener, Muharrem İnce’nin ‘icazet’ iddiasına sözünü hatırlatarak şunları söyledi:

“Erdoğan, ABD’ye gitti mi, gitmedi mi? Bir polemiktir almış başını gidiyor! Sayın Erdoğan olanı-biteni açıkça anlatmak yerine, niçin ‘ispat edin’ diye zorlar, anlamıyorum. Elbette onun ABD ziyaretleri, önceki başbakanların da, cumhurbaşkanlarının da toplam ziyaretinden fazladır. AK Parti 2001 Ağustos’unda kuruldu. Kuruluş çalışmalarına bir yıl önce yoğunlaşılmıştı. Ve onun öncesinde Erdoğan’ın bir ABD ziyareti var; Mayıs 2000’de… Erdoğan’ın o kritik ABD seyahati… AK Parti kuruluş çalışmalarına başlamadan önce apar topar gidilen ABD seyahati… Yanında kimler mi var? Ahmet Ergün, Ali İbiş ve Turhan Çömez… Bu seyahatte bir Pensilvanya durağı var mı dersiniz?”

Abdüllatif Şener, AKP’nin kuruluş aşamasında Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı geziye, Ali İbiş, Ahmet Ergün ve Turhan Çömez’in de katıldığını söyledi.