AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Diyarbakır mitingini değerlendirdi.

Eker, “Eğer Türkiye’de bir Kürt sorunu varsa mimarı, uygulayıcısı CHP’dir. Bu manada CHP ile HDP’nin yaklaşımı son derece manidardır” diyerek İnce’nin Diyarbakır mitingine eleştirdi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesini ziyaret eden AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin mitinginde HDP bayrakları olmasına da tepki gösterdi.

Eker, “Eğer Türkiye’de bir Kürt sorunu varsa mimarı, uygulayıcısı CHP’nin kendisidir. Bu manada CHP ile HDP’nin yaklaşımı son derece manidardır” cümlesini kurdu.

1993 yılında Lice’de 16 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Eker, “Lice’de dumanlar yükselirken, zamanın hükümeti ortağı Deniz Baykal, bir astsubay tarafından Lice’ye sokulmadı. O günlerin hesabını AK Parti olarak soruyoruz. 1993’te siyaset yapanlar farklı adlar altında bugün sizlerden oy istiyorlar. AK Parti, Lice’nin hakkına sahip çıktı. Kimse bizden daha fazla Kürt değildir” şeklinde konuştu.

‘KÜRT SORUNUNUN MİMARI, UYGULAYICISI CHP’DİR!’

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin, bugün Diyarbakır’da düzenlediği mitingini ele alan Eker, “CHP ile HDP arasında yakın bir dayanışma var. Geçmişte Hakkari gibi benzer yerlerde o şekilde miting yapmıştı. Bugünkü Diyarbakır mitingi de büyük ölçüde HDP desteğiyle gerçekleştirilmiş bir mitingdir. Bunu bütün Diyarbakırlılar biliyor, bütün Türkiye’nin de bilmesinde yarar var” ifadelerini kullandı.

“Eğer Türkiye’de bir Kürt sorunu varsa mimarı, uygulayıcısı CHP’nin kendisidir” cümlesini kuran Eker, “Bu manada CHP ile HDP’nin yaklaşımı son derece manidardır. Buradaki ittifak, birleşme AK Parti ve onun lideri Cumhurbaşkanımıza karşı bir ittifaktır” diye konuştu.

‘1993 YILINDA LİCE’YE YAPILANLARI UNUTMADIK’

“Kimse bizden daha fazla Kürt değildir” diyen Eker, sözlerine şunları da ekledi:

“1993 yılında siyaset yapanlar farklı adlar altında bugün ortalıkta dolanıyor, sizlerden oy istiyorlar. AK Parti, Lice’nin hakkına sahip çıktı. Kimse bizden daha fazla Kürt değildir. Onların hiçbiri bizden daha fazla Kürt değildir. Kürtleri sevmek, Kürtlere hizmet etmektir, Kürtleri yaşatmaktır. Kürtlerin dilini yaşatmaktır. Kürtleri sevmek budur. Bu seçim, Türkiye için önemlidir. Çünkü Türkiye’nin sorunlarını hızlı bir şekilde çözmek için bir sistem değişikliği getiriyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye destek verip, Türkiye’nin sorunların daha kısa süre içerisinde çözmesini sağlamamız lazım.”