Günün en çok konuşulan konusu olan dövizdeki hareketlenmelere ilişkin iktidar partisi AKP’den ilk açıklamayı Naci Bostancı yaptı.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Dolar kurunun gün içerisinde yüzde 22’den fazla değer kazanması ardından açıklamalarda bulundu.

Bostancı, “Dolar şimdi çılgın bir partide kendinden geçme hali içinde” ifadesini kullanarak dikkatleri üstüne çekti.

Naci Bostancı, Financial Times gazetesinin haberi ve ardından akşama doğru Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırım açıklaması ardından sert biçimde yükselen dolar/TL kuruna ilişkin olarak kişisel Twitter hesabında açıklamalarda bulundu.

Bostancı şunları paylaştı:

-Toplumsal algı”daki bozulmanın önemli bir kısmını “içeride dışarıda” manipülatif hareketler oluşturur. Eğer doğrudan toplumun kendisi bu manipülasyonları reddetme yönünde bir tavır sergilerse “manipülatör” kendi zayıf girişimiyle baş başa kalır.

-Türkiye’nin “anlık, ve kimin kazanıp kimin kaybedeceğinin asla kestirilemeyeceği” paritelerine bakarak davranmak yerine uzun dönemli paritelere bakarak TL’nin kazandırma gücünü görmek doğru ekonomik tutumlar için önemlidir.

-Dolar şimdi çılgın bir partide kendinden geçme hali içinde. Derinlik sarhoşluğu gibi sürekli başkalarının katılımıyla akıldan ipini koparmış bir şekilde gidiyor. Ancak bu çılgın parti muhakkak bitecek yine ekonomi kendi gerçekliğine dönecek.

-O gün kaybedenlerden olmamak için her “çılgınlık” gibi bu çılgınlığa da dışarıdan bakmak yerinde olur.

-Türkiye’nin geçmiş tecrübeleri, üretim kapasitesi, imkanları, potansiyeli ve aklı üzerine analitik muhakeme sahibi olanlar şüphesiz bu dönemsel “halisünasyonlara” kapılmayacaklardır.