AK Parti ve MHP’nin, 24 Haziran seçim sonuçlarının rüzgarı ile yerel seçimi de erkene alabileceği düşüncesi konuşuluyor.

Buna göre, Kasım’da bir baskın seçim öngörülüyor. Kasım ayına çekilecek bir yerel seçime HDP’nin de destek verebileceği ihtimali söz konusu.

24 Haziran’da AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu ‘Cumhur İttifakı’nın galip çıkması, şimdi de 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin erkene çekilmesi fikrini gündeme getirdi.

Ankara kulislerinde anayasayı değiştirecek oranda destek bulunduğu takdirde yerel seçimlerin de bu yılın kasım ayına alınması konuşuluyor.

CUMHUR İTTİFAKI, 344 VEKİLE SAHİP

Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın aktardığına göre, Anayasa’nın 127. maddesi gereği 5 yılda bir yapılan yerel seçimlerin Kasım ayına alınması için, anayasa değişikliği ve referandum şartı ile 360, referandum olmadan ise 400 milletvekilinin oyu gerekiyor.

AKP ve MHP’nin ise TBMM’de 344 sandalyesi bulunuyor.

Bu sebeple Mart 2019’da gerçekleştirilmesi beklenen yerel seçimlerin erkene alınması için yapılacak bir anayasal değişiklik, muhalefetten destek sağlanmadıkça mümkün görünmüyor.

Burada ise HDP devreye girebilir.

Ankara kulislerinde, Meclis’in bir diğer kilit partisi HDP’yle ilgili de yorumlar yapılıyor.

Daha önce HDP’de olan Güneydoğu’daki bir çok belediyeye kayyım atanması yüzünden HDP’nin bir erken yerel seçime karşı çıkmayacağı düşünülüyor.

MHP’den dolayı ise AKP, HDP ile ortak hareket etmek istemezse geriye CHP ve İYİ Parti kalıyor. Bu nedenle referanduma gerek kalmadan yapılacak bir anayasa değişikliği ve 400 oya ulaşılabilmesi için, CHP ile İYİ Parti desteği önem kazanıyor.

2019 Mart ayına kadar ekonomide yaşanması muhtemel olumsuz gelişmeler ve seçim öncesi yapılan harcamalar ile iyice açılan bütçedeki sıkıntıların etkisini hissettirmeden, yerelde de ‘Baskın seçim’ formülü gündeme getirilmeye çalışılıyor.