Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV ortak yayınında soruları cevapladı.

Erdoğan

Erdoğan, güçlü Meclis’in Cumhurbaşkanının şu anki hükümet sisteminden çok daha hızlı karar alınması sonucunu doğuracağını söyledi ve “MHP ile beraber 300 vekil bekliyorum” dedi. Erdoğan ayrıca, HDP’nin adayı Demirtaş için “Hangi yüzle aday oluyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ”Siyasete gençlikten itibaren başladım. Partimizi kurduktan itibaren durmaksızın çalıştık. Kamuoyu araştırmalarına baktığımız zaman herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Birinci turda biteceği çok açık görünüyor” ifadelerini kullandı.

‘300 VEKİL BEKLİYORUM’

Güçlü bir Meclis çağrısında bulunan Erdoğan, güçlü Meclis’in Cumhurbaşkanının şu anki hükümet sisteminden çok daha hızlı karar alması sonucunu doğuracağını söyledi.

Erdoğan, ”İttifak sadakatini bundan sonraki süreçte sürdürmek önemli bu sadakate değer veriyorum, koruyacağımıza inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı, MHP ile birlikte 300 vekil çıkarmayı beklediklerini aktardı.

‘İÇERİDEKİ KİŞİ DE TUTMUŞ ADAY OLUYOR!’

Bölgedeki Kürt seçmenin AKP sadakati sorusuna ”Kürt kardeşlerimin de temsilcisiyim, onların haklarını HDP’nin savunmadığı kadar savundum. Ret, inkar ve asimilasyonları biz ortadan kaldırdık” yanıtını verdi.

Erdoğan ”Bütün oraları bunlar yakıp yıkmadı mı, o çukurları bunlar yapmadı mı? İçerideki kişi de tutmuş, cumhurbaşkanlığına aday oluyor, hangi yüzle aday oluyorsun! CHP’nin adayı kalkmış bunları ziyaret ediyor. Yasin Börü gibi yavrumuzu şehit eden kişiyi mi ziyaret ediyorsun? Böyle bir mantık olur mu? Benden başka diğer adayların hepsinin söylediği tek şey var, ‘dışarı çıkmalı, faaliyetini sürdürmeli.’ Bunların adalet anlayışı bu. Demokrasi bu değil. Bu ülkeyi yakıp yıkacak, ondan sonra da faaliyetini sürdür diyeceksin.” dedi.

Erdoğan ”Ben adaletin bunlara gereken dersi vereceğine inanıyorum. Diyarbakır’daki 53 vatandaşımın ölümü olayını hazmedemiyorum. Kürt kardeşlerimin de hazmetmediğine inanıyorum. Bu seçimlerde, adil demokratik şekilde hak ve ve özgürlüklere saygısı olan Kürt kardeşim, HDP’ye gereken dersi verecektir” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ GELİŞECEKTİR’

Erdoğan ”ABD’nin stratejik ortağımız olarak bize başka kapı çaldırtmaması lazım. Ben Amerika’nın başkanıyla bunu görüştüm mü, görüştüm. Heyetler arası toplantımızda bunu konuştuk mu, konuştuk. Eğer biz model ortaksak ABD bize burada herhangi bir hukuki yanlış yapmamalı. Senato onu demiş bunu demiş, ben bilmem” dedi. Cumhurbaşkanı ”Siz FETÖ’yü deport edin diyorum, vermiyorsunuz, acaba Türkiye’deki 15 Temmuz’un arkasında hangi karanlık eller var diyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ”Trump ile de umutluydum umudumu korumak istiyorum. Putin ile olan süreçte FETÖ bize uçak krizi yaşattılar. Onunla bile çok çabuk toparladık. S-400’ler de kredi ile bize hiçbir ülkenin yapmadığı kolaylığı bunlar yaptı. Bunu gösteren ülkeye karşı bizim yaklaşımımız da olumlu istikamette farklı olacaktır. Özel temsilciler vasıtası ile bu görüşmeleri yapabiliyoruz. Bölgede de 24 Haziran’dan sonra Rusya Türkiye ilişkileri gelişecektir” dedi.