Şarkıcı Mabel Matiz, müziğine ve hayatına ilişkin konuştu.

Akıl sağlığını korumak için gündemden uzak durduğunu belirten Matiz, “Akıl sağlığım için gündeme mesafeli durmaya çalışıyorum. Ne kadar durulabilirse… Sosyal medya linçlerinden, insanların birbirine uyguladığı psikolojik baskılardan hoşlanmıyorum. Adalet ve barış duygularımızın bu kadar incinmiş olmasına üzülüyorum” şeklinde konuştu.

Mabel Matiz’in Posta’dan Oya Çınar’ın sorularına yanıtladı.

Siz öz varlığınızla, duruşunuzla ve cinsel yöneliminizle açıksınız. Bağırmıyorsunuz ama saklanmıyorsunuz da… Bu bilinci nasıl kazandınız?

“Hâlâ anlamadığım, kafamın içini yiyen çok nokta var. Mesela bunca bilgiye, önyargıya sahibiz. Bunlar nereden geliyor? Doğduğumuzda bir isim veriyorlar bize, o isim ne kadar tanımlayabilir öz varlığımızı? Daha ötesi olamaz mı? Dışarıdan gelen bunun gibi milyonlarca bilgiyle donatılıyoruz. Bazen bütün bu ezberleri, bilgi yükünü, genetik aktarımı unutmak istiyorum. Daha çıplak, daha hafif hissedeceğimi düşünüyorum o zaman. Bazen de beyhude geliyor tüm çabam.”

– Bu aralar sizi en çok ne üzüyor?

“Akıl sağlığım için gündeme mesafeli durmaya çalışıyorum. Ne kadar durulabilirse… Sosyal medya linçlerinden, insanların birbirine uyguladığı psikolojik baskılardan hoşlanmıyorum. Adalet ve barış duygularımızın bu kadar incinmiş olmasına üzülüyorum.”