TBMM’de İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde tartışma çıktı.

Hükümetin politikalarını eleştiren HDP milletvekili Tülay Hatımoğulları, “Sayın Bakan, -Arjantin’deki darbecilerin bile yapmadığı gibi- analarımıza ‘paçoz’ dediniz” diye konuştu.

Bunun üzerine Soylu, “Cumartesi Anneleri’ne ‘paçoz’ diye bir söz söylemedim, o siyasi kolu olduğunuz PKK terör örgütüne ‘paçoz’ dedim” cevabını verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un “Burada HDP’den daha ırkçı ve faşist bir parti yoktur” sözleri HDP’lilerin tepkisine neden olurken, Soylu’nun CHP’lilere “DHKP-C’yle aranıza mesafe koyun dedim, hatırlıyor musun?” ifadeleri de tartışmalara yol açtı.

TBMM Genel Kurulu’nda İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde HDP Grubu adında söz alan Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları, hükümetin uygulamalarını eleştirdi.

“OHAL’in Türkiye’de yarattığı acımasız serüvenden birkaç örnek vererek devam etmek istiyorum” diyen Hatımoğulları, 130 bin kişinin ihraç edildiğini, gösteri ve yürüyüşlere izin verilmediğini söyledi.

‘ARJANTİN’DE DARBECİLERİN YAPMADIĞINI YAPTINIZ’

DBP’li 96 belediyeye kayyım atandığını hatırlatan Hatımoğulları, “Bu belediyelerle ilgili yapılmış olan hiçbir araştırmada ve çalışmada zerre kadar yolsuzluğa rastlanmadı. Ama en büyük yolsuzluk, Sayıştay raporlarına baktığımızda, İstanbul ve Adana büyükşehir belediyelerindedir. Neden oralara kayyum atamadınız, neden oraları gözden geçirmiyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine izin verilmediği belirten Hatımoğlları, “Cumartesi Anneleri’ni adeta saçından, tülbendinden sürükleyerek gözaltına aldınız. Bununla da yetinmediniz, Sayın Bakan, sizler -Arjantin’deki darbecilerin bile yapmadığı gibi- analarımıza ‘paçoz’ dediniz, bununla da yetinmediniz, Sayın Eş Başkanımız Pervin Buldan’ı tehdit ettiniz. Komisyon toplantısında Ebru Günay arkadaşımızı tehdit ettiniz, parmak salladınız” ifadelerini kullandı.

‘HDP’DEN DAHA FAŞİST BİR PARTİ YOK’

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Hatımoğulları’nın “İktidar kendi faşist rejimini daha da derinleştirmek için sadece 15 Temmuz askerî darbe girişimini bir lütuf olarak görmedi; Orta Doğu’daki gelişmeleri de Allah’ın lütfu olarak gördü” sözlerini yanıt verdi.

HDP’yi “Emperyal güçlerin taşeronluğunu yaptığını” savunan Muş, “Türkiye’de eğer bir faşist parti aranıyorsa Halkların Demokratik Partisi’dir; kendilerinden daha faşist bir parti Türkiye’ye gelmemiştir, yoktur. Partimize yönelik ‘Irkçı bir kliğin etkisi altındadır’ ifadesi kullanılmıştır. Bakın, burada HDP’den daha ırkçı ve faşist bir parti yoktur” ifadelerini kullandı.

HDP milletvekili Serpil Kemalbay, “Aynaya bakın, aynaya”; Erol Katırcıoğlu ise “Bu kadar provokatif konuşmayın” diyerek tepki gösterdi.

‘MUŞ’UN KONUŞMASI FAŞİST REJİM İNŞASININ KABULÜDÜR’

Yeniden söz isteyen HDP’li Tülay Hatımoğulları, “Sayın Muş’un bütün konuşması faşist bir rejimin inşasının kabulüdür, reddi değildir. Demin tedrisattan bahsettik, ‘faşizm’ kavramının dönüp ne olduğuna bakmak gerekiyor demek ki; öneriyorum, bakılsın. ‘Halkın sırtından sopayı eksik etmemek’ ifadesini yanlış bulduğunu söyledi. İşçiler, emekçiler ‘Ben ücretimi istiyorum’ dediği için gazlanıyor, sopalanıyor, coplanıyor, kalkanlarla insanlar itilip kakılıyor” dedi.

Cezaevlerinde hak ihlalleri yaşandığına dair raporlar olduğunu dile getiren Hatımoğulları, “Ayakta sayım vermedikleri için insanlar darp ediliyor. Bu işkence değil de nedir? İnsanlar açlıktan, susuzluktan kırılmışken ‘OHAL kalksın’ diye TÜSİAD rapor yayınladığında; dönülüyor, TÜSİAD’a şöyle deniyor: ‘Biz sizler için OHAL’i tutuyoruz’, ‘OHAL olmasaydı şu an işçiler greve giderdi ve sizin başınıza bela olurlardı’ diye TÜSİAD’ı ikna etmeye çalıştınız. Bu, faşizmi değil de nedir, ben sizlere soruyorum” ifadelerini kullandı.

‘CUMARTESİ ANNELERİ’NE PAÇOZ DEMEDİM’

Söz alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cumartesi Anneleri konusunda ise -siz daha takip ediyorsunuz Kandil’in mesajlarını- Mustafa Karasu’nun evet, ‘Siz Cumartesi Anneleri meselesine sahip çıkmazsanız Türkiye’deki direnişi artıramayız’ diye o ve ona benzer onlarca, yüzlerce mesajla birlikte 700’üncü toplantısını anneleri istismar ederek bir terör örgütü provasına döndürmek isteyenlere devletin müsaade etmesini kimse beklemesin” dedi.

Soylu’nun sözlerine HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Yalan söylüyorsun” diye karşılık verince, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop “Müdahale etmeyelim” dedi.

Cumartesi Anneleri için “paçoz” ifadesini kullanmadığını belirten Soylu, “Yalan söyleyen ben değilim, yalan söyleyen sizsiniz çünkü ben Cumartesi Anneleri’ne ‘paçoz’ diye bir söz söylemedim, o siyasi kolu olduğunuz PKK terör örgütüne ‘paçoz’ dedim, bunu da söyleyeyim” şeklinde konuştu.