Bedelli askerlik teklifinde yaş sınırının 27, ücretin ise 20 bin TL olarak belirlendiği iddia edildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan bedelli askerlikle ilgili açıklama geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili ”Kulis bilgileri doğru değil. Gündemimizde sadece OHAL var. Meclis açıldığı zaman ilk işlerden bir tanesi tabii ki bu olacaktır. Ekim gibi gündeme geleceğini ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Sözcü’den Veli Toprak’ın iddiasına göre, bedelli askerlikte yaş en az 27, ücret ise 20 bin lira olacak.

OHAL düzenlemesinde bedellinin olmadığı ve konuyla ilgili ekim ayında yasal düzenleme yapılacağı belirtildi. Bu da Ekim 1991 ve öncesi doğumluların bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecekleri anlamına geliyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılabileceğini duyurmuştu.

Bedelli askerlik teklifinin hazırlandığı iddiasını yalanlayan Bülent Turan, düzenlemenin ekim ayında Meclis gündemine geleceğini belirtti.

Turan, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kulis bilgileri doğru değil. Gündemimizde sadece OHAL var. AK Parti’nin şimdiye kadar vaat edip de yapmadığı hiçbir düzenleme olmadı. Bedelli ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız bunun bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. Meclis açıldığı zaman ilk işlerden bir tanesi tabii ki bu olacaktır. İçeriği ile ilgili, ilgili bakanlığımız çalışacaktır. Şahsi kanaatim odur ki ekim gibi gündeme geleceğini ifade etmek istiyorum.”