HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

AK Parti ile MHP arasında ‘yerelde ittifakı’ bitiren tartışmaları değerlendiren Temelli, “Çok yakında bu kayyumları süpürüp atacağız. Zaten birbirlerine düştüler. Bunları faşizmin çöplüğüne süpüreceğiz. Geldiğiniz nokta budur. Halktan kopuk pazarlıklarla bu halkın sorunlarına çözüm üretemezsiniz. Türkiye’ye barış da gelecek, demokrasi de gelecek. Türkiye’ye barış HDP ile gelecek.” ifadelerini kullandı.

MUHTARLARIN GÖREVDEN ALINMASI

Doğu ve Güneydoğu’da ‘terör örgütleri ile iltisaklı’ olduğu gerekçesiyle görevlerinden alınan muhtarları hatırlatan Temelli, “Geçen hafta 259 muhtar görevinden alındı. Hangi muhtarlar alındı. Kürt muhtarlar alındı. Barış için direnen muhtarları alıyorlar. Bu anlayış bölücüdür, nefret suçudur. Bunlar insanlar birbirlerine düşman olsun diye çabalıyorlar.” diye konuştu.

“MÜFTÜLERE ‘GÜNEYDOĞU’YU BOŞ BIRAKMAYIN’ DİYOR”

Temelli’nin konuşmasına şöyle devam etti:

Müftülere diyor ki, “Doğu’yu ve Güneydoğu’yu boş bırakmayın”. Niye buralarda müftü yok mu? Yani onlar anadilinde ibadet etmesin. Yani onların kimliklerini yok sayalım. Onlara inat biz de parti olarak ibadetimizi anadilimizde yapacağız.

“SEN BUNU DİYARBAKIR’DA SÖYLEYEBİLİYOR MUSUN?”

Erdoğan Moldova’ya gitmiş, Gagavuz Türklerine “Kültür ırkçılığına karşıyım” diyor. Sen bunu Diyarbakır’da söyleyebiliyor musun? Oraya hediye olarak TOMA götürüyor.

ÖĞRENCİ ANDI TEPKİSİ

Temelli, Danıştay’ın Öğrenci Andı ile ilgili kararına tepki göstererek, “Öğrenci Andı önümüze yeniden geldi. Kimsenin sorduğu yok. Şimdi Türkiye’de çocuklarımız and okumuyor diye Türk olmalarında bir zafiyet mi ortaya çıktı? Bu and meselesi niye ortaya çıktı? Bu ülkete milliyetçilik üzerinden siyaset yapmanın bir tezahürüdür. Öğrenciler sabah okulda and içmesin, süt içsin. Çünkü bu ülkede çocuk yoksulluğu var.” ifadelerini kullandı.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Temelli konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Şimdi çıkmış Cumhurbaşkanı Cemal Kaşıkçı olayını anlatıyor. 2 Ekim’de herkes biliyordu ne olduğunu. Bu diplomaside gediğiniz durumu size gösteriyor. Kaşıkçı Türkiye’de öldürülüyorsa, neden Türkiye’de öldürüldüğü sorusunun cevabını vereceksiniz. Bu sorunun yanıtı Fırat’ın doğusundadır,

Savaş tam tamları iktidarın ömrü uzasın diye gündemden düşmüyor. Bunun propagandasını yapanlar evlatlarımızı elimizden alıyor. İktidarın bu savaşında tüm ailelerin yan yana gelmesinin artık kaçınılmaz olduğuna inanıyorum. Artık tüm anneleri yitirdiğimiz evlatlarımızın anısına sahip çıkmaya çağırıyorum. Bunun yolu iktidara karşı barış mücadelesinden geçiyor.”

ÖCALAN İÇİN MASA ÇAĞRISI

“Bugün barış tecrit altında. Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit bitmeden barış konusunda adım atmak mümkün değil. Şimdi bir kez daha dile getiriyoruz. Gelin masaya oturalım. Muhatabı bellidir. Başka muhataplar arıyarak bu sorunu çözemezsiniz. Gelin bu tecrite son verin.”

“YAŞA DEĞİL, SARAYA TAKILIYORSUNUZ”

2019 bütçesinin bugün Meclis gündemine geleceğini de hatırlatan Temelli, “Bırakın yoksullukla mücadeleyi, yoksulluğu daha da artıracak bir bütçe. Emeklilikte yaşa takılanlar gündemde… Onlara buradan söyleyelim: Yaşa değil, saraya takılıyorsunuz. Saray bütçesi 3 kat artmış. Doymuyor yetmiyor. Saraydan başka bir yerde yatamıyor. Saraylarda yaşamanın bedeli çok ağır. Bütçeye bakıldığınıda bu görülüyor. Saraya değil, emekçiye bütçe diyoruz.” ifadelerini kullandı.